Kronika aktualnych wydarzeń w szkole

                                                          Archiwum - aktualności 2004 - 2011

 

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Pożegnanie klasy VI

 

           29 czerwca 2012 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 oraz pożegnanie klasy VI. W trakcie tej uroczystości uczniowie klasy VI uroczyście przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom, którzy złożyli przysięgę na sztandar.

            Uczniowie ślubowali godnie go strzec i dobrze wypełniać swoje obowiązki.

            Klasa VI przygotowała uroczystą akademię w trakcie której składali wiele podziękowań i życzeń nauczycielom, pracownikom obsługi i młodszym kolegom.

 

                                        

 

                                        

 

 

 

 

    Piknik Rodzinny w  Swoszowej

 

        Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej  w obecnym roku szkolnym postanowiła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę” organizowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki.

      W ramach tego projektu zorganizowano szereg działań mających na celu podkreślenie wartości rodziny, oraz wzmocnienie relacji rodziców z dziećmi.

      W kwietniu bieżącego roku został ogłoszony w szkole konkurs pt. „ Moja Rodzina na wesoło”. Zdjęcia przyniesione przez dzieci przedstawiały rodzinę w różnych wesołych sytuacjach, a każde z nich opisane było wymyślonym przez ucznia wesołym mottem. Głównym zwycięzcą została Kinga Pancerz z kl.IV

       Kolejnym działaniem był zorganizowany w dniu 03 czerwca  „Piknik Rodzinny”.

       Do jego przygotowania aktywnie włączyli się nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice. To dzięki nim oraz ich ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się zrealizować zaplanowane działania.

       Piknik rozpoczął się krótkim przedstawieniem oraz recytacją wierszy „ dla mamy i taty”. Uczniowie śpiewali też piosenki, tańczyli „ rock and rola”, grali na instrumentach – każdy chciał zaprezentować rodzicom co tylko umie.

        Kolejnym punktem programu było dość niecodzienne  przedstawienie pt . „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w którym główne role zagrali tym razem rodzice wraz ze swoimi dziećmi.

Trzeba przyznać, że wystawili je naprawdę perfekcyjnie, a to dlatego, że od kilku tygodni skrupulatnie zjawiali się na próbach, ćwiczyli swoje kwestie i bardzo angażowali się w przygotowania.

        Po przedstawieniu przeprowadzonych zostało kilka wesołych konkursów zarówno dla mam, tatusiów, dzieci jak  też całych rodzin, przy których wszyscy świetnie się bawili. 

       Ciekawym okazał się też, rozegrany na boisku szkolnym  mecz „tatusiowie α synowie”. Pomimo różnicy wiekowej i być może słabszej kondycji i tak zwycięską drużyną okazali się być tatusiowie wygrywając 10 do 4.

Kiedy emocje już opadły można było poplotkować przy grillu lub skorzystać z bufetu wspaniale  przygotowanego i prowadzonego przez rodziców.

        Atrakcją dla dzieci był też kucyk, który zapewniał im ciekawą przejażdżkę po boisku szkolnym. 

  Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za ogromną pomoc i zaangażowanie rodzicom naszych uczniów.

       Serdecznie dziękujemy też przybyłym gościom – Przewodniczącemu Rady Gminy p. Markowi Antasowi oraz p. Katarzynie Gabryel - pracownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz  koordynatorowi     kampanii  „ Postaw na Rodzinę”  za skorzystanie z zaproszenia.

   Pani Katarzynie dziękujemy za pomoc w realizacji naszego projektu.

      Dziękujemy również firmie WOjDREW -Wojciecha Jamro ze Święcan oraz firmie EL – TERM -Grzegorza Kozioł z Szerzyn za ufundowanie nagród rzeczowych.

      Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w przygotowaniach  składamy serdeczne podziękowania.

         

                                                                                                                                                  Dyrektor, nauczyciele i uczniowie

                                                                                                                                                             S.P. w Swoszowej

                                                                                                          PIKNIK RODZINNY  GALERIA

 

 

 

Gminny Konkurs „ Młode Talenty”

        Dnia 29 maja b.r. o godz.9.00 w Domu Kultury W Szerzynach rozpoczął się Gminny Konkurs „ Młode Talenty”, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Każdy uczestnik miał za zadanie przedstawić piosenkę o rodzinie w wersji wokalnej, instrumentalnej, lub wokalno-instrumentalnej.

        Po emocjonujących i pięknych występach wyniki naszych wychowanków przedstawiły się następująco:

 

                  

                         I miejsce  w kategorii solo klas IV – VI  – wersja wokalna – Kinga Zbylut klasa V

 

                               

 

                      

                      I miejsce w kategorii solo klas 0-III– wersja wokalno – instrumentalna – Natalia Kozak  kl.II

 

                          

 

                 

                    I miejsce w kategorii solo klas 0-III – wersja instrumentalna – Martyna  Wójcik  kl.II

 

                                                                                                  

 

                

                     III miejsce w kategorii zespół  klas O III – wersja wokalna – Karolina Poręba i Amelia Zając  oddział przedszkolny

 

                                          

 

                         

                          Wszyscy zwycięscy mają ponownie wystąpić na Gminnym Festynie dla dzieci, który odbędzie się dnia 17.O6. 2012r.

 

                                      

                                                                                                                                                            opracowała Beata Kozioł

 

 

 

                                                                                          31 MAJ OGNISKO W KOLE MYŚLIWSKIM „SZARAK”

 

    Tradycyjnie od wielu lat Koło Myśliwskie „SZARAK” zaprosiło i ugościło uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami na ognisku w swoim Domu Myśliwskim z okazji Dnia Dziecka.

Były wspaniałe poczęstunki, wesoła zabawa. Dzieci były bardzo zadowolone z ogniska: pysznych kiełbasek, napojów, słodyczy, lodów i wspaniałej zabawy.

 

                                       Nauczyciele i dzieci dziękują myśliwym Koła Myśliwskiego „SZARAK” za wspaniały Dzień Dziecka.

 

                                                                                                                                       Tybor Stanisław

 

                                

 

                                

 

                                

 

 

 

 

 

Wycieczka  Bochnia Kraków

16 maja uczniowie naszej szkoły z klas IV – VI wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Bochni i Krakowa.

Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia Soli Bochnia.

Kopalnia Soli Bochnia jest najstarszym nieprzerwanie czynnym zakładem przemysłowym w Europie. Jej historia sięga połowy XIII w kiedy to po raz pierwszy w Polsce odkryta została sól kamienna. Obecnie kopalnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Dzieci zwiedzały  wraz z przewodnikami Podziemną Ekspozycja Multimedialna, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach staje się niezwykłą podróżą w czasie od średniowiecza do współczesności. Podczas zwiedzania dzieciom opowiadali o kopalni  polscy królowie, żupnicy genueńscy oraz duch Cystersa - mnicha z którego zakonem wiąże się początek eksploatacji soli kamiennej w Bochni. Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią.

Po zakończeniu zwiedzania, dzieci korzystały z najgłębiej na świecie położonego boiska sportowego, 140 metrowej zjeżdżalni oraz podziemnej restauracji. Wyjątkową atrakcją podziemnej wycieczki była kolejka kursująca 200 m pod ziemią. 

                         

 

                          

 

                          

 

                            

 

                           

 

                           

 

                          

 

                         

 

                       

 

                         

 

            Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzano Królewską Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie oraz Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.

W Muzeum Katedralnym dzieci zwiedziły:

Sale Królewską – w której prezentowane są regalia - przedmioty związane z koronacją królów polskich, ich pochówkami oraz fundacjami dla Katedry Wawelskiej, które były przechowywane od XI stulecia w Skarbcu Katedralnym. W centralnym miejscu znajduje się włócznia św. Maurycego, ofiarowana w 1000 roku podczas zjazdu w Gnieźnie Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III.

Sala Skarbca Katedralnego w XI-XVI – w której możemy podziwiać jedyną tego rodzaju kolekcję artystyczną w Polsce, na którą składają się dary biskupów, królów i magnatów polskich, otaczających opieką najważniejszy kościół Rzeczypospolitej, jakim była Katedra Wawelska. Znajdują się tutaj dzieła sztuki będące przedmiotami kultu religijnego: arcydzieła rzemiosła artystycznego, tkactwa oraz hafciarstwa a także piętnasto- i szesnastowieczne malarstwo.

Sala Skarbca Katedralnego w XVII-XX – w której  prezentowane są dary przekazane dla Katedry Wawelskiej przez duchowieństwo i możnowładców między XVII a XX wiekiem. Możemy tu podziwiać wyjątkowe paramenty liturgiczne (kielichy, monstrancje), które przyczyniały się do uświetniania służby Bożej, a ich kunsztowność w pełni ujawniała się w dni świąteczne.

Sala Papieska - obejmuje pamiątki związane z Papieżem Janem Pawłem II, który jeszcze jako Kardynał Metropolita Krakowski przekształcił Muzeum Diecezjalne na Wawelu w Muzeum Katedralne i nadał mu szczególną rangę. Są tu Jego szaty, które nosił jako Kardynał (sutanna, biret, piuska i pas) oraz jako papież Jan Paweł II.

 

                 

 

                            

 

                                            

                    

                                                                                                                                                                                         

 

 

                

        Następnie Drogą Królewską (ul Grodzka) udaliśmy się na Rynek i ( ul Floriańską) pod Barbakan. Po drodze dzieci zapoznały się z zabytkowymi kościołami: Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja, Kościół Mariacki gdzie wstąpiliśmy na krótką modlitwę. W czasie wolnego czasu na Rynku krakowskim dzieci oglądały pamiątki w Sukiennicach.

                      W drodze powrotnej wstąpiliśmy na krótką modlitwę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

                          

 

                                              

 

                                        

 

                                   

 

 

 

                                    

                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                     

 

                                                                                           opracował   Tybor Stanisław

 

 

 

3   MAJ

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

    4 maja 2012 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Część artystyczną, która stanowiła inscenizacja upamiętniająca to ważne Święto Narodowe przedstawili uczniowie klas IV – VI. Na szkolnej scenie pojawiły się takie postacie jak: Król Stanisław August Poniatowski (Dawid Wójcik – kl. IV), Hugon Kołłątaj (Łukasz Niegos – kl. V), Stanisław Małachowski (Krystian Dziedzic – kl. IV) oraz Jan Dekret (Wojtek Rutana – kl. V). Dziewczynki z kl. IV – VI upiększyły tą uroczystość wierszami.
Duch tamtych czasów został na chwilę wskrzeszony dzięki strojom i pieśniom patriotycznym z tamtej epoki.

                                                                                                                                                            opracowała Joanna Żołna

 

 

            

 

           

 

            

 

 

 

 

 

Dzień Ziemi

POSŁUCHAJ JAK BIJE ZIELONE SERCE PRZYRODY 

23 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klas IV – VI opisywali wpływ środowiska naturalnego na życie człowieka, oraz wyrażali protest przeciwko niszczeniu i zaśmiecaniu środowiska naturalnego. 

 

                                                                                                                                                                          Kazimiera Piotrowska

 

                             

 

 

 

Zabawa choinkowa w naszej szkole   2012 rok

 

                                   

 

                                     

 

                                  

 

Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Turniej mini piłki siatkowej

 

    W  turnieju mini piłki siatkowej w Szerzynach            
                       uczniowie naszej szkoły zdobyli :

I miejsce - drużyna chłopców

I miejsce - drużyna dziewcząt                                             

                                                                                                                                                                                                                                                                                                  opracował      Tybor Stanisław      

                               

 

                                  

 

                          

 

                                 

 

                                

 

                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Jak pomagać środowisku na co dzień”

 

 

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki realizuje projekt z zakresu edukacji ekologicznej pn. Akcja edukacyjna „Jak pomagać środowisku na co dzień”. Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej w zakresie zachowań proekologicznych, w tym właściwego postępowania z odpadami.

 Projekt kierowany do czterech kategorii wiekowych: uczniowie klasy 0 (w przedszkolach i podstawówkach), I-III, IV-VI i gimnazjów obejmuje dwa etapy:

przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć dotyczących ochrony środowiska w oparciu o otrzymane ze Związku bezpłatne materiały edukacyjne,

 przeprowadzenie konkursu plastycznego - w oparciu o wiedzę z poprzednich zajęć uczniowie wykonają prace plastyczne o tematyce ekologicznej, ukazującej zagrożenia środowiska, promującej zachowania proekologiczne, w tym selektywną zbiórkę odpadów.

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie wykonując prace plastyczne i zdobywając nagrody i wyróżnienia:

 

          Michał Wadas klasa I   - uzyskał III miejsce

         Kamil Przybyła klasa III - uzyskał wyróżnienie

 

 

 

                                       

 

                                        

 

                                        

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Kochana Babciu - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest zawsze fajnie:
i w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości…”

 

          Jest na kalendarzu kilka takich dat przy których każdy z nas zatrzymuje się na chwilę i zastanawia, co zrobić by ten dzień był wyjątkowy i szczególny. W jaki sposób uczcić kogoś nam drogiego
i bliskiego?

          Takim właśnie dniem są dwie magiczne daty 21 i 22 stycznia czyli „ Dzień Babci i Dzień Dziadka”. Może ktoś zapyta „Dlaczego magiczne”? Przede wszystkim dlatego, że uczą nas czegoś,
o czym tak wielu młodych ludzi dzisiaj zapomina – szacunku i poważania dla osób starszych.

           To okres kiedy uświadamiamy naszym dzieciom,  jak ważną rolę w życiu pełnią dziadkowie. To również czas, kiedy oni sami zauważają jak bardzo są nam potrzebni i jak wiele dla nas znaczą.

           Bo któż potrafi ofiarować nam  tak dużo bezinteresownej miłości, kto odpowie na tysiące nurtujących pytań, kto podmucha stłuczone kolanko i przytuli kiedy tak bardzo nam smutno?

           To babcia i dziadek, nieraz  schorowani, zmęczeni życiem, ale zawsze jednak cierpliwi, ofiarni i bogaci tą miłością, której niejednokrotnie brakuje rodzicom.

           Kiedy sięgniemy pamięcią do czasów dzieciństwa, nasze wspomnienia w mniej lub bardziej znaczącym stopniu są związane z dziadkami. Pamiętamy zapach szarlotki pieczonej przez babcię i miękkie kolano dziadka, kiedy tata nie miał czasu…te wszystkie wspomnienia stają się bardzo cenne dopiero w dorosłym życiu, ale już jako dzieci chcemy chociaż ten jeden raz w roku okazać szczególną wdzięczność tym naszym „drugim rodzicom”.

         To piękne, że w szkołach i przedszkolach organizuje się różnego rodzaju uroczystości na cześć babci i dziadka, że to właśnie dzięki tym placówkom mogą oni poczuć, że są dla nas tak bardzo ważni. Żadna kartka z życzeniami, żaden nawet najpiękniejszy sms czy prezent nie sprawią babci tyle radości, co wiersz czy piosenka  zaśpiewana przez ukochanego wnuczka czy wnuczkę. Dlatego właśnie dziadkowie tak chętnie przybywają co roku do naszych szkół czy przedszkoli.

          Nie zabrakło i w tym roku szanownych seniorów w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Swoszowej. 20 stycznia b.r. na sali gimnastycznej bardzo licznie zgromadziły się nasze ukochane babcie
i dziadziusiowie.

          Powitał ich dyrektor szkoły, życząc im zdrowia i wytrwałości w opiece nad wnukami. Dzieci z klas 0-III recytowały wiersze i śpiewały piosenki za co otrzymywały gromkie brawa.  Po odśpiewaniu „sto lat” naszym drogim gościom wszystkie wnuki wręczyły drobne upominki.

          Uczennica klasy IV – Kinga Pancerz zagrała na skrzypcach tradycyjne polskie kolędy, a po niej na scenie pojawili się młodzi aktorzy z klas II – IV wystawiając wesołe przedstawienie pt. „ Zielony Kapturek”.

         Na koniec Natalka Kozak – uczennica klasy II śpiewając i grając na organach zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania.

        Kiedy już zakończyła się cześć artystyczna wszystkie babcie i dziadkowie mogli przy kawie i ciastku troszkę poplotkować, pożartować i powspominać stare, dobre czasy.

        Ktoś kiedyś powiedział,  że „ zmarszczki na twarzy babci i dziadka to miejsca w których ukrywają się wspomnienia.” Życzymy więc, tym naszym kochanym babciom i dziadziom, by   na każdej twarzy pozostała jedna maleńka zmarszczka z ogromną ilością cudownych wspomnień, jakie wynieśli z naszej szkoły w dniu 20 stycznia 2012 roku.

 

                                                                                                                                                                                                                                opracowała      Kozioł Beata

 

 

 

                           

 

                                         

 

                                       

 

                                      

 

                                      

 

 

 

„Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował”

 

            W dniu 10.01.2012 r. do Szkoły Podstawowej w Swoszowej przybyli niecodzienni goście – Pani Anna Janowska – Ciońćka z domu Kleinberg wraz z córką Agnieszką Górecką i wnuczką Łucją.

            Pani Anna przyjechała do szkoły, aby opowiedzieć dzieciom o niezwykłym człowieku, jakim był Pan Marian Sikorski. Przed i podczas II wojny światowej był kierownikiem szkoły w Swoszowej. Pani Anna i jej siostra Ewa oraz ich śp. Pamięci mama zawdzięczają życie Panu Marianowi Sikorskiemu. W czasie wojny, w 1942 r. groziło im wywiezienie z getta rabczańskiego do obozu zagłady. Pan Marian Sikorski zabrał ich z Rabki i zawiózł do swojego domu w Swoszowej. Ukrywając Żydów narażał siebie i całą rodzinę na śmierć. Na wniosek Ocalonych z Zagłady Pan Marian Sikorski został uhonorowany medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznanym przez Yad Vashem w Jerozolimie za bohaterstwo w ratowaniu Żydów w czasie wojny.

            Swoją obecnością zaszczycili również córka Pana Sikorskiego Pani Bożena Sikorska – Raś z mężem Stefanem i ich córką Joanną.

            Wraz z nimi przybyli prezes Fundacji „Pamięć, która trwa…” Pan Zbigniew Niziński oraz współautor książki „Mroczne sekrety willi Tereska”  Pan Michał Rapta.

            W tym uroczystym spotkaniu wzięli również udział: Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Antas, sołtys wsi Swoszowa Pan Wiesław Niedziela oraz rodzice i mieszkańcy wsi. Wśród nich była P. Zofia Sowiźrał. Jej rodzina – Państwo Apolonia i Władysław Kozakowie ukrywali w swoim domu Żydów. Zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata a ich nazwiska wpisane są na tablicy w Parku Sprawiedliwych śród Narodów Świata na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.

            Podczas spotkania zaprezentowano pokaz multimedialny o ratowaniu pamięci, o wspólnej historii Polaków i Żydów w Rabce. Pani Anna opowiadała o ukrywaniu się w Swoszowej i w Święcanach. Prezes Fundacji „Pamięć, która trwa…” przedstawił działania i cel tej Fundacji. Pan Michał Rapta opowiadał o książce „Mroczne sekrety willi Tereska”, w której opisana jest sytuacja w Rabce w czasie II wojny światowej i wywiezieniu Pani Anny i jej siostry Ewy do Swoszowej przez Pana Mariana Sikorskiego.

            Przybycie honorowych gości do Szkoły Podstawowej w Swoszowej daje powód do dumy z bohaterskiego czynu Pana M. Sikorskiego, w której kiedyś był kierownikiem, ale i obowiązek zachowania w pamięci potwornych czasów wojny i holocaustu.

            Przyjazd Pani Anny do Swoszowej, jak twierdzi, był wyrazem jej wdzięczności dla Pana M. Sikorskiego i dało jej poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a dla rodziny Sprawiedliwego – zaszczyt i satysfakcja z dokonań Ich Ojca i Dziadka.

            Na pamiątkę spotkania uczniowie szkoły w Swoszowej obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi prezentami. Uczestnicy spotkania wpisali się do Kroniki Szkoły.

W naszej pamięci szczególnie utkwiły słowa Pani Anny – „Żeby już nikogo i nigdy nie spotkał taki tragiczny los, który był moim i moich bliskich udziałem”.

 

                                                                                                                                                                              opracowała Grażyna Bochenek

 

 

                                   

 

                                   

 

                                   

 

                                   

 

                                                                     

 

WIGILIA 2011   

                       Jest taka noc, na którą człowiek

                         czeka i za którą tęskni. Jest taki wyjątkowy

                        wieczór w roku, gdy wszyscy obecni gromadzą

                        się przy wspólnym stole, Jest taki wieczór,

                        gdy gasną spory… Wieczór,

                        gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia…

                                                                                                                                                                                                         Tybor Stanisław

                                             

 

                                              

 

                                               

 

                                              

 

                                          

 

                                                                                                                                                                                               

 

6 grudnia Św. Mikołaj

 

Święty Mikołaj, późniejszy biskup Miry (obecnie Demre) urodził się w Patarze w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, którzy gorąco prosili Boga o potomstwo. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich. Ponadto okazał się bardzo pilnym i zdolnym uczniem. Duży wpływ na jego wychowanie i duchowość miał jego stryj, biskup Miry, z rąk którego nasz święty otrzymał święcenia kapłańskie.

Hojny cudotwórca - gorliwy obrońca wiary

Jako, że rodzice mieli znaczny majątek, toteż po ich śmierci nasz święty chętnie dzielił się nim z potrzebującymi.

Zwyczaj obdarowywania się na pamiątkę św. Mikołaja upowszechnił się w XIII w. Najpierw wprowadzono go w szkołach, gdzie w rocznicę śmierci świętego 6 grudnia wypłacano potrzebującym uczniom zapomogi i stypendia. Z czasem zwyczaj ten rozciągnięto na wszystkie dzieci w szkole. Ze szkół obyczaj ten przeniósł się do rodzin i objął także dorosłych.

                                                                                                                                                                                                                                  Tybor Stanisław

                                                 

 

                                                  

 

                                                  

 

 

               „Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”

                       

 Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

     Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości: lanie wosku, przekładanie butów, liczenie grochu, ugryzanie jabłka na nitce itd.

                                                                                                                                                                                   Tybor Stanisław

                               

 

                              

 

                            

 

                            

 

 

Za naszą i waszą wolność  11 listopada       

             

Inscenizacja historyczna „Za naszą i waszą wolność” z okazji Święta Niepodległości przedstawili uczniowie klasy V i VI. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z okresem rozbiorów Polski oraz walk o utrzymanie a po utraceniu o odzyskanie niepodległości.

 

                                      

 

                                       

Historia naszego regionu w cmentarzach i pomnikach

 

         Uczniowie naszej szkoły corocznie przypominają sobie historię naszego regionu między innymi przez dbanie o cmentarze i pomniki w naszej miejscowości. Również w tym roku odwiedziliśmy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, gdzie w zbiorowych mogiłach spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy – uczestników walk.

Uczniowie złożyli znicze i odmówili modlitwę za zmarłych.

 

                               

 

                                

                                                                                    opracował Stanisław Tybor

                                    

 

 

 

 

Oddział Przedszkolny 2011/2012

                       "Wszystkiego, co naprawdę warto  wiedzieć

                                                   nauczyłem się w przedszkolu"

                                                                                                             Robert Fulghum - filozof.

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

 

 

Przedszkole to miejsce gdzie dziecko spędza swoje dzieciństwo. Czasem jest to rok, czasem dwa,  niemniej jednak  to pewien etap życia, który zostawia po sobie jakieś wspomnienia i  pierwsze efekty zdobywania wiedzy.

Od września tego roku  obowiązkiem przedszkolnym zostały objęte dzieci 5-letnie.  Niejeden z rodziców zastanawiał się czy to dobrze? Po co młody człowiek ma chodzić do przedszkola, skoro może razem z mamą, tatą, babcią czy ciocią zostać w domu i  tam uczyć się i rozwijać wśród rodzeństwa i innych domowników. Oto kilka powodów dla których warto naszą pociechę zapisać do przedszkola:

Po pierwsze przedszkole  uczy samodzielności. Nawet, jeśli nasz skarb potrafi się ubrać i zjeść, w przedszkolu będzie nadal utrwalał te umiejętności.  Dzięki różnym czynnościom będzie badał zachowania innych i na tej podstawie wykształcał w sobie samodzielność i odpowiedzialność za samego siebie Widząc samodzielność rówieśników , którzy sprawnie ubierają skarpety lub wkładają i sznurują obuwie, dziecko będzie dążyło do tego by im dorównać.
 

Po drugie przedszkole pokazuje, jak funkcjonować w grupie. To tutaj malec spotyka wiele koleżanek i kolegów. Nikt z nas nie ma wpływu na to, z kim będzie w grupie. Każdy rodzic może mieć jednak pewność, że jego maluch pozna zarówno osoby miłe, z którymi nawiąże pierwsze przyjaźnie, jak i takie, z którymi będzie toczyć boje o kredki, czy zabawki. Każde z tych doświadczeń jest dla dziecka bardzo cenne. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolak zaczyna rozpoznawać zachowania rówieśników i uczy się reagować na sytuacje, z którymi musi się zmierzyć najpierw w przedszkolu, a później w dalszym swoim życiu.

Po trzecie przedszkole uczy posłuszeństwa. Dzieci szybko przyzwyczajają się do wygody i są mistrzami w przekraczaniu granic cierpliwości rodziców. W przedszkolu muszą się  nauczyć, że czasem trzeba się podporządkować innym. Przedszkolak wie, że musi  słuchać opiekunki i robić to co inni a nie to na co ma akurat ochotę.  I tak, jak w domu krzykiem lub płaczem wymusiłby na mamie to, czego chce, tak w  przedszkolu musi być posłuszny i grzecznie wykonywać polecenia wychowawczyni.

Po czwarte przedszkole uczy współpracy  Dziecko, które nie ma rodzeństwa i często z powodu braku czasu rodziców musi spędzać czas na samotnej zabawie, nie ma możliwości nauczenia się współdziałania. Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla małego człowieka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Ponadto dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów   i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.

Po piąte przedszkole uczy dzieci nawiązywania kontaktów.  Nie trudno zauważyć, iż jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, dla innych odezwanie się do rówieśnika jest problemem nie do pokonania. Do tej pory  wyręczała  je mama, która pomagała przełamać pierwsze lody. W przedszkolu natomiast dziecko musi poradzić sobie samo. Uczy się zwalczania wstydliwości i pokonywania nieśmiałości, by zdobyć sympatię koleżanek i kolegów. Jest to umiejętność niezwykle cenna, gdyż na każdym z  późniejszych etapów życia w społeczeństwie dziecko – już jako dorosły człowiek - będzie musiało samo nawiązywać kontakty w szkole, w pracy lub wśród znajomych. Jeśli nie nauczy się tego na samym początku swojej życiowej drogi, będzie mu trudniej nabyć umiejętności nawiązywania kontaktów w dorosłym życiu.

  Po szóste  przedszkole uczy odpowiedzialności . Dziecko w przedszkolu wie, że musi pilnować zabawek, jeśli jest dyżurnym, gdyż po skończonej zabawie trzeba je wszystkie pozbierać i odłożyć na miejsce.  Wie że musi pilnować swoich przyborów do rysowania i odkładać na swoją półeczkę. W ten sposób wykształca w sobie umiejętność dbania o siebie i przedmioty, którymi w danym momencie się opiekuje. W domu często odpowiedzialność spoczywa na rodzicach lub dziadkach. W przedszkolu maluch  sam kształtuje i utrwala w sobie zdolność bycia odpowiedzialnym.

 I co najważniejsze po siódme: przedszkole stymuluje wszechstronny rozwój dziecka. Chociaż chcemy, by nasz skarb poznawał szeroko pojętą kulturę i sztukę, nie zawsze jesteśmy w stanie mu to zapewnić. W przedszkolu dzieci nie tylko czytają i ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą w zajęciach plastycznych, śpiewają, występują w teatrzykach. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań. Przedszkole zapewnia warunki do zdobywania nowych umiejętności i systematycznego pogłębiania wiedzy, gdyż umożliwia poznawanie świata przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia.

Jak więc widzimy dziecko, które chodzi do przedszkola, ma więcej możliwości. Te możliwości daje mu zarówno grupa rówieśników jak i zajęcia i zabawy które organizuje wychowawczyni.

W naszym oddziale przedszkolnym dzieci uczą się i rozwijają w oparciu  o program Iwony Brody „ Od przedszkolaka do pierwszaka”. Jest on aktualny i w pełni odpowiadający przepisom MEN, oraz zgodny z obowiązującą podstawą programową. Ukierunkowany jest na wielostronny rozwój dziecka, zgodnie z jego wiekiem i możliwościami rozwojowymi.

W trosce o prawidłowy rozwój psycho - ruchowy staramy  się  dzielić  czas zajęć według zaleceń podstawy programowej, a więc dzieci spędzają go na zabawach dowolnych, zajęciach dydaktycznych realizowanych według w/w programu, zajęciach i zabawach na świeżym powietrzu o ile pogoda nam na to pozwala, a także na nauce czynności  przydatnych w codziennym życiu tj. samoobsługa czy kultura osobista.

Od września ubiegłego roku w szkole mamy do dyspozycji  wspaniale wyposażoną z programu „ Radosna szkoła” salę zabaw w której dzieci spędzają dużo czasu. Dzięki niej dzieci  mogą się bawić, uczyć i harmonijnie rozwijać. Dzieci nie tylko oddają się tutaj beztroskiej zabawie, ale też ćwiczą sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych, umysł podczas gier edukacyjnych, oraz sprawność manualną pisząc i rysując na tablicy magnetycznej czy nawlekając koraliki.

Dzieci mają również dwa razy w tygodniu religię z panią katechetką – Zofią Bęben, a także jeden raz w tygodniu zajęcia z języka angielskiego z panią -  Joanną  Żołną.

 

Do oddziału uczęszcza w tym roku  13 dzieci. Są to:

Bąk Szymon – lat 6

Bernal Dominik – lat 6

Król Marlena – lat 6

Szarek Maciej – lat 6

 

Bąk Emila – lat 5

Niemiec Martyna – lat 5

Orlof Żaneta – lat 5

Poręba Karolina – lat 5

Słota Natalia – lat 5

Wójcik Mateusz – lat 5

Zając Amelia – lat 5

 

Bąk Jakub – 3 lata

Niemiec Julitka – 3 lata                                                                                                                                                                       Opracowała Beata Kozioł

 

                                               

                                        Wycieczka do kina 3D do Tuchowa na bajkę pt „ Król Lew”                                                            Zabawy dowolne dzieci

 

                                                                     

                                                                                                                                                                                               Zabawy dowolne dzieci

 

                                             

                                                                                                                                                                                Zajęcia dydaktyczne „ Owoce krajowe i egzotyczne”

 

                                            

                                                   Zajęcia dydaktyczne „ Owoce krajowe i egzotyczne”

 

                                               

                                                                                                                                                                                   

 

                                                           

 

                                         działalność własna  - Amelka Z.

 

                                                          

                                        zabawy dowolne  - Szymon B. i Dominik B.- zabawy konstrukcyjne

 

                                          

 

                                          

 

                                         

 

                                         

 

                                                              

 

14 października Dzień Edukacji Narodowej

            14 października w naszej szkole odbywały się przedstawienia uczniów: kabaretowe scenki, gra na instrumentach, życzenia, obietnice dobrej nauki i wzorowego zachowania. 

                Tego dnia było bardzo wesoło.

                                

 

                                  

 

Szkolna wycieczka  „dotknij przeszłości”  KARPACKA TROJA

 

Karpacka Troja znajduje się w Trzcinicy koło Jasła, w południowo wschodniej Polsce. Jest to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej położony nad doliną rzeki Ropy, na wzgórzu posiadającym z trzech stron wyjątkowo strome stoki.

Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych w Polsce i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich. Jest to jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich.

W początkach epoki brązu zbudowano tu osadę warowną z bramą od strony wysoczyzny. Gród broniony był wałem drewniano-ziemnym z palisadą, fosą, palisadą i samą stromizna stoków. Mieszkała tu ludność grupy pleszewskiej kultury mierzanowickiej (2011-1650 p.n.Ch.). Ludność lepiła doskonałej jakości naczynia gliniane, zajmowała się rolnictwem, hodowlą, myślistwem, rybołówstwem, tkactwem, obróbką surowych kamieni.

W latach 1650-1350 p.n.Ch. żyła tu ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym. W osadach znajdowały się liczne warsztaty produkcyjne. Gromadzono tam wielkie bogactwa w postaci biżuterii ze złota, wyrobów z brązu, bursztynu, paciorków z fajansu, broni i różnorodnych wyrobów z kości i rogu. Ludność zajmowała się także łowiectwem i rybołówstwem, uprawa ziemi, hodowlą a także dalekosiężnym handlem.

W okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r.n.e.) znajdował się tu potężny wieloczłonowy gród, centralny ośrodek jednego z plemion zamieszkujących w tym czasie Małopolskę. Wały obronne miały długość ponad 1250 m. Gród otoczony był kilkoma osadami otwartymi. Zniszczenia grodu nastąpiło prawdopodobnie w wyniku pożaru w 1031 r., u schyłku rządów Mieszka II, lub w okresie wewnętrznych zaburzeń na terenie Polski w latach 1034-1039.

Na bazie dokonanych odkryć w Trzcinicy powstał niepowtarzalny w skali europejskiej skansen archeologiczny – Oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.  Uczniowie klasy IV – VI wraz z wychowawcami zapoznawali się z tą przeszłością.

                                    

                                                

 

                                               

 

                                            

 

                                            

 

                                             

 

                                          

 

                                          

 

                                          

                                                                                                                                                                                                            Stanisław Tybor

 

MY JANA PAWŁA UCZNIOWIE  "Pasowanie pierwszoklasistów"

 

       23 września w naszej szkole odbyła sie uroczystość przyjęcia uczniów klasy I w poczet uczniów szkoły - uroczyste pasowanie każdego ucznia przez dyrektora szkoły.

 

 

                               

                                  

                                                                             

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

            Jak co roku 1 września w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Po wakacyjnej przerwie uczniowie w komplecie wstawili się do szkoły. Zapoznali sie z nowymi zmianami w szkole, przywitali z nauczycielami, zapoznali się z planem zajęć na nowy rok szkolny.

                                                                                  

                                                                

 

                             

 

                                        

 

                                                           

 

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011  „Pożegnania nadszedł czas”

 

        22 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie klasy VI. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8. 00 w kościele parafialnym mszą Św, a następnie         uczniowie wraz ze sztandarem przemaszerowali do szkoły gdzie na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.

 W czasie tej akademii uczniowie klasy VI przekazali Sztandar Szkoły uczniom z klasy V.

   Następnie klasa VI przedstawiła sceną z życia szkoły po czym nastąpiły podziękowania oraz życzenia  sukcesów w dalszej nauce.

                                                                                                                                                                                                                                  opracował Stanisław Tybor

                                               

 

                                               

 

                                                

O L I M P I A D A    M A T E M A T Y C Z N A    „ O L I M P U S „

 

 

   22 marca 2011r. w naszej szkole została przeprowadzona sesja wiosenna Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej „OLIMPUS”.

Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI -łącznie

11 osób. Każdy uczestnik miał do rozwiązania test wielokrotnego wyboru składający się z 30 pytań, dostosowany do każdej z poszczególnych klas.

 

  Uczniowie naszej szkoły otrzymali następującą liczbę punktów:

 

Klasa IV

Paulina Zając  – 196 /240

Anita Ciombor  – 194 /240

Łukasz Niegos  – 190 /240

Kinga Zbylut   – 174 /240

Anita Ciszczoń – 162 /240

 

Klasa V

Aneta Bernal     – 202 /240

Ola Klisiewicz   – 202 /240

Tomasz Bęben     – 184 /240

Joanna Lignarska – 164 /240

 

Klasa VI

Justyna Wójcik  – 226 /240

Dominika Niemiec– 222 /240

 

  Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnika oraz upominek ufundowany przez Pana Dyrektora.

Natomiast uczennice, które zdobyły największą liczbę punktów- Justyna Wójcik zajmując 8 miejsce oraz Dominika Niemiec zajmując 10 miejsce w skali krajowej otrzymały dyplom laureata.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

 

                                   Opracowała:

                                   Bernadeta Łącka

 

 

                           

 

                

 

                

 

                             

 

 

Ognisko szkolne

 

18 maja Samorząd Szkolny zorganizował ognisko szkolne  na terenie kamieniołomu obok szczytu Gilowa Góra. Na ognisko przybyli uczniowie klas IV, V, i VI.

    Wszyscy bardzo dobrze sie bawili.

                                                                                                                                                                                                                           Stanisław Tybor

 

                                           

 

                                         

 

                                          

 

                                         

Wycieczka rowerowa Swoszowa - Ryglice

11 maja uczniowie klasy VI z wychowawcą odbyli wycieczkę rowerową ze Swoszowej do Ryglic. Trasa wiodła przez Gilową Górę następnie szlakiem turystycznym do Żurowej i Gyglic.

    Droga powrotna biegła z Ryglic do Jonin a następnie ostrym podjazdem na Gilową Górę do Swoszowej. Wycieczka była bardzo udana, dopisała przepiękna pogoda oraz humory.

 

                                                                                                                                                                                                                           Stanisław Tybor

                                         

 

                                          

 

                                           

 

                                          

                                                                                              WIWAT KONSTYTUCJA   WIWAT RZECZPOSPOLITA

                                                                         Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

                      

                    

 

Małopolski Konkurs Matematyczny


 

20 października 2010 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, który jak co roku organizuje Kuratorium Oświaty w Krakowie.


Do konkursu przystąpiły 4 uczennice: z klasy piątej – Aleksandra Klisiewicz i Katarzyna Sepioł, z klasy szóstej – Dominika Niemiec i Justyna Wójcik.


Uczennice uzyskały następującą ilość punktów:
- Aleksandra Klisiewicz - 12 pkt. / 30pkt. (40%)
- Katarzyna Sepioł       -   19 pkt. / 30 pkt. (63%)
- Dominika Niemiec   -    18 pkt. / 30 pkt. (60%)
- Justyna Wójcik        -     24 pkt. . 30 pkt. (80%)


Następny etap  -
rejonowy odbył się 1 grudnia w Tarnowie. Naszą szkołę reprezentowała Justyna Wójcik, która zdobyła 25 pkt., co stanowi 63 % możliwych do uzyskania punktów.

VI Rocznica Śmierci Jana Pawła II "Szukałem Was"

        4 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia połączona z prezentacja multimedialną z okazji VI rocznicy śmierci naszego patrona Jana Pawła II

                       

                 

 

 

 

                

                                                                                                                               opracował Stanisław Tybor

                                     

Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej                                                                

                                  MINI PIŁKA SIATKOWA

                                               4  marca drużyny dziewcząt i chłopców naszej szkoły wzięły udział w gminnym turnieju mini piłki siatkowej.

                                        Drużyna dziewcząt zajęła 1 miejsce, a drużyna chłopców miejsce piąte. Zawody przebiegały w sportowej atmosferze.

                                                                                                                                                                                                                 Stanisław Tybor

                                                                        

                         

                         

 

Zabawa choinkowa

    Jak co roku tak i podczas tegorocznego karnawału w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Impreza ta odbyła się 27 stycznia.  Uczniowie klas IV –VI bardzo aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach, zadbali o wystrój sali oraz nagłośnienie. Bardzo dużą pomysłowością przy doborze muzyki, zabaw i konkursów wykazały się w szczególności dziewczynki z VI klasy. W czasie przerwy na uczniów czekał również słodki poczęstunek. Impreza przebiegała w miłej atmosferze, wszyscy dobrze się bawili.

 

                                                                                                                                         Opracowała: Bernadeta Łącka

                                                                                                                                                             Joanna Żołna

 

                                                                  

 

                                                     

 

 

                                                                                                                              DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SWOSZOWEJ.

 

            Szczęśliwe dzieciństwo, radość i poczucie bezpieczeństwa, które zapewnili nam Dziadkowie pod nieobecność rodziców jest czymś najcenniejszym. Obok rodziców to oni zajmują najwięcej miejsca w naszych sercach. Babcię i Dziadka kochamy wszyscy. Wdzięczność, miłość i szacunek okazujemy Im każdego dnia. Jednak 21 i 22 stycznia w sposób szczególny wyrażamy to, co do Nich czujemy. To dni niezwykłe nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Dziadków.

            Wizyta w szkole inspiruje do wspomnień. To również okazja do obejrzenia swoich kochanych wnucząt nie tylko w roli uczniów, ale również w roli aktorów, piosenkarzy i tancerzy.

            W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Swoszowej jak co roku gościliśmy naszych kochanych Seniorów. Na uroczystość dzieci z klasy 0, I, II i III przygotowały program artystyczny

w formie znanej i lubianej przez wszystkich „Familiady”. Mali artyści zaprezentowali również wiersze, piosenki i grę na instrumentach. Scenki w wykonaniu małych aktorów budziły na twarzach Dziadków uśmiech, łzy radości i wzruszenia.

Uroczystość uświetnił zaproszony do szkoły zespół muzyczny, który wraz z dziećmi

i Dziadkami śpiewał kolędy i inne znane piosenki ludowe.

            Na koniec wnuczęta złożyły Nestorom serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i radości

i wręczyły skromne upominki.

Po części oficjalnej goście mogli poczęstować się słodkościami przygotowanymi przez rodziców. Tym miłym akcentem zakończono uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci Dziadków i dzieci.

                                                                                                                                                                                         opracowała     Elżbieta Dyląg

 

 

      

 

      

 

 

 

 

„Tańczyć każdy może…”

Gminny Konkurs Tańca Dla Dzieci

 

        Wydawałoby się, że taniec to forma spędzania wolnego czasu przeznaczony dla młodzieży  i dorosłych. Tymczasem w dniu 25 stycznia 2011 roku  dzieci najlepiej pokazały, że tak nie jest i udowodniły jak wspaniale potrafią bawić się tańcząc.

            W Szkole Podstawowej w Swoszowej we wtorkowy poranek od rana panował wielki chaos. Na korytarzu pojawiali się coraz to nowi uczestnicy konkursu, a było ich dość sporo, gdyż do udziału zgłosiło się kilka placówek szkolnych i przedszkolnych z całej Gminy.

Kiedy wszyscy zajęli już miejsce na sali gimnastycznej o godzinie 9.00 rozpoczęła się  oficjalna część konkursu.

…Zatańcz, zatańcz, zatańcz jak potrafisz

       Chociaż w tańcu siebie lub…”  

zaśpiewały dziewczyny z klasy V i VI  prezentując przy tym piękny układ taneczny.        Prowadzące konkurs Dominka N. i Patrycja Ch. przywitały serdecznie wszystkie dzieci i ich opiekunów oraz zaproszonych na tę uroczystość gości:

Pana Wójta Gminy Serzyny – Stanisława Kmiecika  

oraz szanowne jury w składzie:

Pan Tomasz Berkowicz  - instruktor studia tańca Podkarpacie ,

Pani Alma Wysocka – instruktorka tańca,

oraz Pani Agata Król z Domu Kultury w Swoszowej.

         Zanim dzieci pojawiły się na scenie uroczystość uświetnił występ  prawdziwych profesjonalistów w dziedzinie tańca  - Pani Almy i Pana Tomasza, którzy zatańczyli dla nas walca angielskiego w stylu show dance.

 

 

Trzeba przyznać, że występ był piękny i wszyscy byli nim oczarowani.

 

 

Przyszedł w końcu czas kiedy dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności taneczne.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola z Ołpin, które we wspaniałych strojach góralskich z ciupagami zaprezentowały taniec góralski a potem wystąpiły jeszcze w roli cziliderek rozbawiając całą publiczność i zachęcając do tańca.

Kolejną gwiazdą była Jagoda Przyczynek (kl I. SP w Szerzynach) w piosence Gummy Bear. Pokazując niesamowity potencjał, niewiarygodne poczucie rytmu i wspaniałą kondycję fizyczną podbiła serca nie tylko publiczności ale też jurorów.

Natalia Szulakowska (kl I SP w Szerzynach) zatańczyła również solo, prezentując piękny układ choreograficzny.

Po niej na scenie pojawiły się w ciekawych strojach  dziewczynki  z Oddziału Przedszkolnego z Czermnej tańcząc miedzy innymi cha –che, walca angielskiego i rock’n  rolla. W niebiesko białych strojach prezentowały się uroczo.

Przyjechała również z nimi 5 letnia Ola Godniak, która wystąpiła solo. Trzeba przyznać, że odwagi i poczucia rytmu pozazdrościłby jej niejeden z nas. W stroju baletowym zatańczyła jeden z najpiękniejszych utworów Johana Straussa.

            Kolejnym tańcem był średniowieczny Taniec Dworski zaprezentowany przez dzieci z klasy II z Żurowej, który wywarł na wszystkich duże wrażenie.

             Z kolei chłopcy i dziewczynki z klasy  I z Żurowej zatańczyli piękny taniec z chustami, a dziewczynki z klasy I ze Swoszowej zaprezentowały przebojową chihuahue.

            Jako ostatni na scenie pojawili się chłopcy z Oddziału Przedszkolnego ze Swoszowej tańcząc twista do piosenki Let’s twist again. Otrzymali od publiczności ogromne brawa jeszcze w trakcie tańca, a Karolek G. otrzymał nawet dodatkowo wyróżnienie od jury za niesamowite poczucie rytmu.

            Zanim jury przystąpiło do pracy jeszcze raz zatańczyli dla nas Pan Tomasz i Pani Alma. Tym razem była to cha  - cha,  również w stylu show dance.

Po tym uroczym występie  głos zabrał Pan Stanisław Kmiecik dziękując wszystkim dzieciom i ich opiekunom za przygotowanie do konkursu oraz zachęcił do dalszego rozwijania swoich tanecznych talentów.

Kiedy jury zaczęło obrady wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

W końcu nadeszła chwila długo oczekiwana przez wszystkich, czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Jury przyznało, iż nie było to łatwe zadanie i przedstawiło następujące wyniki:

I miejsce wytańczyli sobie egzekwo:

 

Jagoda  Przyczynek z klasy I Szkoły Podstawowej z Szerzyn

 

 

 oraz  chłopcy z Oddziału Przedszkolnego ze Swoszowej

 

 

 

 

 II miejsce otrzymały dzieci z klasy II z Żurowej za wspaniały  Taniec Dworski

III miejsce zdobyły dziewczynki z Oddziału Przedszkolnego z Czermnej.

 

Jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia :

dla Oli Godniak  za taniec baletowy oraz dla Karola Garncarza.

 

Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, misie pluszaki, gry planszowe, mini szachy oraz nagrody pocieszenia.

Trzy placówki, za ogrom włożonej pracy, otrzymały również książki ufundowane przez Pana Wójta. Były to:

Szkoła Podstawowa z Żurowej

Publiczne Przedszkole z Ołpin

oraz Szkoła Podstawowa z Swoszowej.        

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i trud włożony w przygotowanie. Mamy nadzieję, że dzień 25 stycznia 2011r. pozostanie dla wszystkich miłych wspomnieniem,
a dla niejednego z uczestników będzie to dopiero początek wielkiej przygody z tańcem.

                                                                                                                                                                                                                                   opracowała     Beata Kozioł

 

 

 

Wesołe wiersze

 

21 stycznia zorganizowałyśmy w naszej szkole konkurs pod nazwą Wesołe wiersze. Uczniowie starszych klas wystawiali znane i lubiane wiersze dla dzieci w wymyślonych przez siebie aranżacjach.

Do konkursu zgłosili się prawie wszyscy uczniowie klas IV – VI a widzami były dzieci z klas młodszych. Inscenizowane były głównie znane wiesze J. Brzechwy,J. Tuwima, bo łatwo je wystawiać. Przemawia za nimi typ liryki, wyrazista sytuacja liryczna, dialogi postaci itp.

Większość uczestników włożyła wiele pracy w przygotowanie scenografii, kostiumów występujących aktorów i rekwizytów. Dzięki takiej bogatej oprawie inscenizacje wiele zyskały a widzowie z przyjemnością je oglądali.

Nie bez znaczenia jest również strona dydaktyczna takich przedsięwzięć w szkole. Wzrasta znajomość poezji dla dzieci, poprawia umiejętność czytania i interpretowania liryki a także wyrażanie uczuć i sytuacji w wieloraki sposób. Uczniowie uczą się operowania w praktyce wszystkimi tworzywami teatralnymi: słowem, ruchem scenicznym, głosem, mimiką, kostiumem, rekwizytem itp.

Do dobrych tradycji naszych konkursów należy również nagradzanie wszystkich uczestników. Są to słodycze, książki i przybory szkolne fundowane częściowo przez szkołę jak i pochodzące ze środków własnych organizatorek – opiekunek szkolnych kółek; czytelniczego i recytatorskiego.

 

                  

 

                      

 

 

 

Andrzejki 2010

 

                  Dawniej wszystkie wróżby miały tego dnia tylko jeden cel: upewnić dziewczęta, że wymarzony chłopak wreszcie się pojawi. Dzisiaj wieczór andrzejkowy to przede wszystkim doskonała zabawa.

        Przygotowaniem tegorocznych Andrzejek zajęły się dziewczęta z klasy VI, które wspaniale przeprowadziły wszystkie wróżby i poprowadziły zabawę dla uczniów klas IV – VI.

                                   

                                                                                                                                                                                                    opracowały  Bernadeta Łącka
                                                                                                                                                                                                                        Grażyna Bochenek

                             

 

                            

                              

 

                                                                 Kiermasz taniej książki - jesień 2010 r.

    

        Akcja „Kiermasz taniej książki” ma już w naszej bibliotece kilkuletnią tradycję. Cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. Na kiermaszu można taniej zakupić różnego rodzaju słowniki, albumy, książki historyczne, przyrodnicze, poradniki, atlasy oraz książki przygodowe.

        Uzyskane z rabatu ksiązki przeznaczone na nagrody za udział w konkursie pięknego czytania i znajomości swoszowskich legend.

                                                                                                                                                                                            opracowała Grażyna Bochenek

 

                                    

   

                                     

                  

 

 

Pasowanie na czytelnika – październik 2010 r.

                    Corocznie w drugim semestrze, kiedy najmłodsi uczniowie znają cały alfabet i umieją dobrze czytać, odbywa się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika.

                W bieżącym roku szkolnym ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy od wezwania pytali o możliwość wypożyczeń, w ostatnim tygodniu października zostali oni pasowani na czytelników.

            W poczet czytelników przyjęto jedenastu pierwszoklasistów. Pasowanie odbyło się dotknięciem ramienia największą książką znajdującą się w bibliotece. Na pamiątkę wszyscy otrzymali zakładki.

 

                                                                                                                                                                                                                opracowała  Grażyna Bochenek

                     

 

                                                            

 

Dzień Niepodległości

        W dniu 10 listopada 2010 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 92 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

        W montażu słowno – muzycznym wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Ukazano dzieje Polski od czasów rozbiorów aż po okres odzyskania przez Polskę niepodległości. Odegrano też scenkę przedstawiającą strajk we Wrześni w roku 1901, która dosadnie oddała tragizm losów Polski porozbiorowej.

                                                                                                                                  opracowała Bochenek Grażyna

 

 

                      

 

                      

 

                     

 

                     

                                                        Historia naszego regionu w cmentarzach i pomnikach

 

         Uczniowie naszej szkoły corocznie przypominają sobie historię naszego regionu między innymi przez dbanie o cmentarze i pomniki w naszej miejscowości. Również w tym roku odwiedziliśmy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, gdzie w zbiorowych mogiłach spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy – uczestników walk.

Uczniowie uporządkowali groby, złożyli znicze i odmówili modlitwę za zmarłych.

                                                                                                                                                                                                                     opracowała Maria Rozmus

                       

 

                          

 

 

 

 

Odział Przedszkolny

 

 

  W naszej szkole prowadzony jest oddział przedszkolny nazywany niegdyś „zerówką” a dziś Rocznym Przygotowaniem Przedszkolnym.

       W bieżącym roku szkolnym uczęszcza do niego 6 dzieci w tym 5 sześciolatków i 1 pięciolatek – są to sami chłopcy. Zdjęcie poniżej ilustruje naszą grupę wraz z wychowawcą, którym jest pani Beata Kozioł.

 

 

 

                                                               

 

 Zajęcia odbywają się codziennie od godziny 8.00 do godz.13.

Chłopcy chętnie co rano zjawiają się w sali i z niecierpliwością czekają na to co przyniesie im kolejny dzień i czego nowego będą mogli się nauczyć podczas pięciogodzinnego pobytu w placówce.

      Najważniejszym celem naszej wspólnej współpracy jest  nauczyć się  przede wszystkim wzajemnej zabawy, zrozumienia i uśmiechu bo  dzięki temu każdy z nas czuje się tutaj dobrze, miło  i bezpiecznie.

      Sala w której spędzamy czas jest wyposażona w różnego rodzaju zabawki i pomocne środki dydaktyczne. Niestety ze względów finansowych jakimi dysponuje szkoła nie jest to bogato urozmaicony asortyment o jakim marzą dzieci i jaki dawałby im większe możliwości rozwojowe i poznawcze. Niemniej jednak kilka wspaniałych zabawek, kolorowe dekoracje i masa pomysłów jakimi dysponują dzieci przyczynia się do tego, iż uwielbiają one  tu przebywać i spędzać czas. A spędzamy go naprawdę ciekawie i owocnie.

 

 

 

                                             

 

 

      W obecnym roku szkolnym, wszelkie  zajęcia  prowadzone są  według programu Jolanty Andrzejewskiej i Jolanty Wieruckiej „Razem w przedszkolu”. Wszystkie dzieci uczą się z podręczników „ Razem w przedszkolu pięciolatka”. W trosce o prawidłowy rozwój psycho - ruchowy staramy  się  dzielić  czas zajęć według zaleceń podstawy programowej, a więc dzieci spędzają go na zabawach dowolnych, zajęciach dydaktycznych realizowanych według w/w programu, zajęciach i zabawach na świeżym powietrzu o ile pogoda nam na to pozwala, a także na nauce czynności  przydatnych w codziennym życiu tj. samoobsługa czy kultura osobista.

Od września w szkole mamy do dyspozycji  wspaniale wyposażoną z programu „ Radosna szkoła” salę zabaw w której spędzamy dużo czasu. Dzięki niej dzieci  mogą się bawić, uczyć i harmonijnie rozwijać. Chłopcy nie tylko oddają się tutaj beztroskiej zabawie, ale też ćwiczą sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych, umysł podczas gier edukacyjnych, oraz sprawność manualną pisząc i rysując na tablicy magnetycznej czy nawlekając koraliki.

 

 

                              

 

                              

 

 

 

 Dzieci mają również dwa razy w tygodniu religię z panią katechetką – Zofią Bęben, a także jeden raz w tygodniu zajęcia z języka angielskiego z panią -  Joanną  Żołną.

 

 

             

 

                                                                                       

 

       Ponadto jako grupka najmłodsza w szkole, staramy się  brać udział we wszelkich uroczystościach i imprezach w niej organizowanych. W ciągu dwóch miesięcy uczęszczania do szkoły udało nam się już;

·        bawić się na wspólnym z klasami I – III Święcie Pieczonego Ziemniaka,

 

·      pojechać na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie

 

 

                                

 

 

 

                             

 

       

·        spotkać się z Ochotniczą Strażą Pożarną z Szerzyn, która nie tylko zaprezentowała nam wóz strażacki, ale również pokazała jak ewakuować się ze szkoły i jak udzielać pierwszej pomocy.

 

 

 

           

 

 

·        brać udział w uroczystości poświęconej Patronowi Szkoły - Janowi Pawłowi II

 

 

 

                            

        

 

 

 Mamy nadzieję że przed nami jeszcze wiele pięknych chwil, udanych imprez szkolnych i wycieczek o których z chęcią napiszemy.

 

Na koniec pragnę zachęcić wszystkie dzieci pięcioletnie do uczęszczania do naszego oddziału i podam kilka powodów dla których warto zapisać dziecko do przedszkola.

A więc:

 - dziecko uczy się samodzielności, nawiązywania kontaktów z innymi zarówno dziećmi jak i dorosłymi

 -  uczy się funkcjonowania w grupie, radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami,

 - uwrażliwia dziecko na "inność", uczy tolerancji.  

 - uczy podejmować wyzwania, próbowania własnych sił w różnorakich przedsięwzięciach

 -  kształtuje u dzieci cały szereg umiejętności samoobsługowych: jedzenia, ubierania się, wiązania butów itp.

 - daje szansę na takie działania (na przykład plastyczne) na które  rodzice nie zawsze pozwalają  w domu.
 - kształtuje całą gamę umiejętności szkolnych oraz z dziedziny plastyki, muzyki, tańca, teatru.
Pamiętajmy!

Dziecko musi działać, doświadczać, odnosić sukcesy i  porażki bo wtedy kształtuje się jego charakter.

 

                                                                                                                                                                                                       Opracowała Beata Kozioł

 

                                                          

                                                                                                                            Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdjęć

 

 

 

 

Święto Szkoły

16 października w szkołach Rodziny Szkół Jana Pawła II obchodzone jest Święto Szkoły zwane również Dniem Patrona. Teraz obchodzone było 18 października w poniedziałek. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli rano na nabożeństwie różańcowym w kościele, podczas którego modliliśmy się o rychłą beatyfikację naszego Patrona. Następnie, już w szkole, odbyła się uroczysta akademia. Okolicznościowa akademia była krótka, by nie nużyć dzieci, które w szkole podstawowej nie potrafią należycie i dłużej skupić uwagi na treściach tak poważnego typu.

Po przerwie każda klasa wystawiła swój krótki program na temat naszego Wielkiego Patrona. Były tam i krótkie, humorystyczne scenki z życia Papieża, i piosenki o Nim, i  wiersze Jego, i o Nim itp.

W ten sposób program obchodów stał się bogaty i różnorodny, i wszyscy uczniowie byli w nim zaangażowani.

       

Zobacz galerię z uroczystości

 

 

 

 

                               

                               

                               

                                

 

                                                                              

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

                   Dzień Nauczyciela na wesoło !

Jak co roku 14 października w szkołach obchodzone jest Święto Komisji Edukacji Narodowej, zwane potocznie Dniem Nauczyciela. Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, ale jako święto branżowe nauczycieli obchodzone jest w szkole. Aby nie zagęszczać atmosfery zbyt poważnymi akademiami okolicznościowymi w Szkole Podstawowej w Swoszowej staramy się organizować to święto na wesoło. W br. Uczniowie inscenizowali kabaretową lekcję, podczas której były rymowane zagadki na temat naszych nauczycieli, życzenia sponsorowane, reklamy płatne, a nawet ćwiczenia śródlekcyjne. Podczas kiedy klasa VI „pracowała” na tej niby lekcji, uczniowie z kl. V rapowali na temat naszej szkoły. Raperzy śpiewali m.in.

         W naszej szkole jest całkiem super,

         Lecz hamuj raczej tutaj swój tupet,

         Nigdy agresją nie walcz o swoje

I z kumplami nie wchodź w boje.

W ten sposób uniknęliśmy akademii „ku czci” a atmosfera była lużna i wesoła.

 

                                         

 

                                         

         

 

Piesza wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego "PARYJA"

7 października uczniowie klasy VI i V biorący udział w zajęciach kółka fotograficznego wzięli udział w pieszej wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Paryja”.

Właścicielem gospodarstwa jest Pan Mieczysław Solarz, który  bardzo serdecznie nas przyjął i oprowadził po swoim gospodarstwie.

 http://www.paryja.pogorza.pl/

 Gospodarstwo agroturystyczne „Paryja” położone jest na północnym krańcu wsi Ołpiny (gmina Szerzyny, powiat tarnowski, województwo małopolskie) granicząc bezpośrednio z wsiami Żurowa i Swoszowa. Geograficznie przynależy do Pogórza Ciężkowickiego, Fałdu Brzanka-Liwocz. Cały obszar znajduje się w zasięgu terytorialnym Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 13.08 ha i zajmuje południową część doliny potoka o bardzo urozmaiconym charakterze geograficznym (pola orne, łąki, pastwiska, lasy). Od południa przylega do urwistego zbocza lasu z występującymi na nim piaskowcowymi wychodniami skalnymi. Z tego właśnie dolinowego położenia zaczerpnięta jest nazwa „Paryja” oznaczająca niedostępną dolinę.

 

W ramach zajęć kółka fotograficznego uczniowie wykonywali zdjęcia własnymi aparatami fotograficznymi. Fotografowali: konie, chałupę, krajobrazy oraz malowniczą  skałę położoną na zboczu lasu w gospodarstwie.  

 

Uczniowie oraz opiekun kółka fotograficznego składają bardzo serdeczne podziękowanie Panu Mieczysławowi Solarzowi za przyjęcie w swoim gospodarstwie.

                                         Zobacz galerię z wycieczki

                                                                                                                                                                                                                                             Stanisław Tybor

 

                      

 

                      

 

                       

 

                  

 

            

 

Uroczyste rozpoczęcie  roku szkolnego 2010/2011

        1 września uczniowie rodzice i nauczyciele naszej szkoły uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny 2010/2011. Uroczystość rozpoczęła  się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym, a następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do szkoły  gdzie odbyła się akademia   oraz spotkanie z nauczycielami i wychowawcami.

                                                                                                                                                                                                                               Stanisław Tybor

               

 Uczniowie rodzice i nauczyciele na sali gimnastycznej podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego  2010/2011