image1 image1 image2
NOWE INFO
 • Wyprawka szkolna
 • Zasady rekrutacji do Oddziału Przedszkolnego 
Kronika aktualnych wydarzeń

Kronika aktualnych wydarzeń w szkole

 

„Ahoj wakacyjna przygodo!”

 


Uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2016/2017  w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 8.00odprawioną przez ks. Proboszcza Kazimierza Pszenicznego oraz ks. Kanonika Kazimierza Skrobota z Ołpin. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły. Tam, w sali gimnastycznej o godz. 900  nastąpił dalszy ciąg uroczystości.
W części oficjalnej Pan dyrektor Stanisław Tybor powitał wszystkich zgromadzonych oraz skierował słowa podziękowania do uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i Rodziców za dobrą współpracę w ciągu kończącego się roku szkolnego.
Po przemówieniu, uczniowie klas IV, V i VI na czele z przewodniczącym samorządu szkolnego Dominikiem Bernalem zaprezentowali część artystyczną, w której nasi aktorzy zabrali nas w rytmie szant w swojej uczniowskiej łajbie na rejs po bezkresie edukacyjnego oceanu. Niestrudzonym żeglarzom- aktorom  otuchy i sił w scenicznej walce z przeciwnościami uczniowskiego losu dodawał chórek, który zaprezentował piosenkę
pt. „Piechota do lata”( Bajm) oraz „Znów będą wakacje”(Kabaret Otto). Dzięki tym optymistyczny rytmom na scenicznym horyzoncie zaświeciło wakacyjne słońce, a żeglarze dotarli do wakacyjnego portu.
Po części artystycznej nastąpiła najbardziej wyczekiwana chwila – wręczenie świadectw i nagród.- ukoronowanie całorocznego uczniowskiego trudu. Pan dyrektor wręczył wszystkim uczniom Oddziału Przedszkolnego oraz klas I-III nagrody książkowe.
W klasach IV-VI wręczone zostały świadectwa  z wyróżnieniem, które otrzymali:
Niemiec Martyna – kl. IV
Szarek Maciej    - kl. V
Bąk Szymon – kl. V
Poręba Karolina- kl. V
Wręczone zostały również nagrody specjalne. Sportowcem roku szkolnego 2016/2017 został Sebastian Ryndak – uczeń klasy VI, który otrzymał statuetkę za wyjątkowe osiągnięcia sportowe:
1 miejsce w II Swoszowskim Biegu Papieskim,
2 miejsce w Gminnych Zawodach w Biegach Przełajowych Chłopców 
3 miejsce w biegu zorganizowanym w ramach „Słonecznych dni ze Związkiem Gmin   Dorzecza Wisłoki”.
Nagrody otrzymał również Maciej Szarek- zwycięzca szkolnego konkursu pt. „Uczeń roku”, który uzyskał najwyższą średnią ocen oraz zdobył tytuł szkolnego „Mistrza Ortografii 2016/2017”.
Pan Dyrektor ufundował również oraz wręczył specjalne nagrody uczniom, którzy wzięli udział w gminnym programie ekologicznym „ Młodzi i odpowiedzialni 2016/2017”. Uczniowie ci wykazali troskę o naszą małą lokalną ojczyznę i jej ochronę.
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Aleksander i Michał Wadas,
Karolina Poręba,
Kornel Chwistek,
Sebastian Ryndak,
Weronika, Jakub i Dominik Bernal,
Magdalena Bracha,
Szymon Bąk,
Natalia Słota,
Gabriela Szczerba.
Maksymilian Mazur,
Mateusz Ciszczoń.

Na zakończenie uroczystości, nasi konferansjerzy zaprosili wszystkich uczniów na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z wychowawcami, natomiast całe Grono Pedagogiczne na czele z Panem Dyrektorem, ks. Kazimierzem Pszenicznym i ks. Kazimierzem Skrobotem zaproszone zostało na poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy!
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego wakacyjnego wypoczynku.
Do zobaczenia!

Joanna Żołna
Opiekun Samorządu Uczniowskiego

 


     

 

 

 

ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII

 

W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole podczas zajęć lekcyjnych
z języka polskiego oraz lekcji bibliotecznych realizowany był projekt
„Zostań Mistrzem Ortografii”
.

Projekt przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI i trwał od listopada do kwietnia.
Realizowany był w następujących grupach tematycznych:

Na realizację każdej z grup przeznaczona była okreslona liczba zajęć. Jako podsumowanie projektu w dniu  5.06.2017 r. odbył się konkurs ortograficzny – dyktado, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI.

Wyłonił on szkolnego Mistrza Ortografii.
Został nim uczeń klasy V – Maciej Szarek, który swoją pracę wykonał bezbłędnie.

GRATULACJE!!!

 

nauczyciel języka polskiego G. Depczyńska – Bara
nauczyciel biblioteki B. Łącka

 

 

Podsumowanie projektu „Zamień odpady na nagrody”

 

Uczniowie naszej szkoły w tym roku zebrali butelki typu PET, biorąc udział w akcji „Zamień odpady na nagrody”. W tym roku zebrali ponad 12 tyś butelek. Celem projektu było wdrożenie uczniów do segregowania odpadów, dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie.
Zakończenie akcji odbyło się 22 czerwca w Urzędzie Gminy Szerzyny, gdzie nagrody dla zwycięzców wręczył Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd.
Dla wszystkich uczniów, którzy brali udział w akcji Szkoła Podstawowa w Swoszowej ufundowała nagrody za udział w akcji.

Dyrektor Szkoły Stanisław Tybor

 

 

 

 

         Dnia 7 czerwca 15 uczniów naszej szkoły z klas I-III     udało się do Zespołu Szkół w Czermnej na Gminny Turniej Małego Mistrza. Ta niecodzienna, sportowa impreza, cieszyła się ogromnym uznaniem zarówno wśród dzieci,jak też wśród dorosłych. 
  
                                                                                       Dzieci z zaangażowaniem brały udział we wszystkich przygotowanych zabawach sportowych.

Po poczęstunku, ośmioro z nich mogło zmierzyć się z dziećmi z innych placówek w konkurencjach sportowych przygotowanych przez organizatora. Nasi uczniowie, przy wspaniałym dopingu swoich opiekunów, wywalczyli II miejsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Panu Michałowi Mitorajowi – Gminnemu Organizatorowi Sportu, za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy sportowej, a Pani Dyrektor – Edycie Faber , za bardzo miłe i życzliwe przyjęcie.

Uczniowie i nauczyciele.

 

 

 

 

 

DZIEŃ MATKI 2017

 


Mama, matka, mamusia, mateńka, mateczka, mamuśka, matula, mamusieńka to słowa wspaniałe. Nieraz niedocenione na co dzień, a i od święta też nieco inne, chociaż tak dawne
i tak prastare. Jednak z pewnością pierwsze słowo w życiu każdego z nas, najłatwiejsze do wymówienia przez dziecięce usta.
26 maja to dzień, który jest dla dzieci, zarówno tych młodszych jak i tych starszych, wielkim przeżyciem. W tym dniu, wszystkie Mamy obchodzą swoje święto. Tego dnia każda Mama jest najpiękniejsza, najukochańsza i najlepsza na świecie dla swojego dziecka.
30 maja 2017 roku w murach naszej szkoły odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Wszyscy uczniowie uczcili ten piękny dzień w sposób szczególny, zapraszając swoje Mamy na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich.   Na samym początku głos zabrał Pan Dyrektor, który ciepłym słowem przywitał wszystkich zebranych gości. Następnie przyszedł czas na występy uczniów, którzy wraz z nauczycielami przygotowali, mały Koncert Życzeń składający się z indywidualnych, specjalnie napisanych wierszy dla każdej z Mam oraz piosenek. Na samym początku wystąpili uczniowie z klasy I, II i III przepięknie tańcząc Poloneza, a uczeń Marcin Zbylut z klasy II  zagrał kilka utworów na organach.
W końcu na scenę wyszli kolejno uczniowie i wyrecytowali wiersze dla swoich Mam. Słowa wierszy wyrażały wszystko co dzieci chciały im powiedzieć. Młodzi artyści dziękowali Mamom nie tylko za to że są, ale również za to, że są kochające, troskliwe, pracowite,  opiekuńcze, wyrozumiałe… . Występy umiliły tańce i piosenki wykonane przez uczniów
z poszczególnych klas. Przedszkolaki zatańczyły do utworu „Mamo, nasza mamo”, klasa III zaśpiewała „ Jesteś mamo skarbem mym”, a klasa II wystąpiła z utworem „Moja mama jest kochana”. Uczniowie z klasy V zaprezentowali się w utworze „Takiego Janicka”, chłopcy z klasy VI świetnie wystąpili z piosenką „Bo Jo Cię Kochom” , a chłopcy z klasy III  zatańczyli do piosenki „Jesteś szalona”.
Na twarzach Mam można było zaobserwować  zarówno uśmiech jak i płynącą po policzku łzę wzruszenia.  Występy zakończyła piosenka Natalii Niemen -  „Jestem mamą, to moja kariera” wykonana przez Natalkę Słota. Słuchając utworu Mamy oglądały prezentację multimedialną przygotowaną z ich własnych zdjęć.
Na koniec przyszedł czas na głośne „Sto lat” i wręczanie upominków, oraz kawę i pyszne ciasto.
Wszystkim Mamom dziękujemy za obecność, życząc im wszystkiego najlepszego.


Uczniom natomiast dziękujemy za zaangażowanie oraz wspaniałe i odważne występy.

 

 

 

”WIERSZE  POLSKICH  POETÓW  –  WESOŁE  I ŻARTOBLIWE’’
KONKURS  RECYTATORSKI

    Poezja dla dzieci bawi, uczy i wzrusza. Od kilkuset lat zbliża   do siebie dzieci i dorosłych rozwijając wyobraźnię i wrażliwość. Wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy też Marii Konopnickiej sprawiają wiele radości każdemu dziecku odkrywając inną stronę codzienności, a być może także niejednemu dorosłemu przypominając bohaterów beztroskiego dzieciństwa.
    Dnia 8 maja przypadał Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy – by uczcić to święto zorganizowany został szkolny konkurs recytatorski pt: „Wiersze polskich poetów- wesołe i żartobliwe”. Uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tekstu, ciekawą interpretacją i  pomysłowością.
Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy 0-III:
I miejsce – Julita Niemiec
II miejsce – Marcin Zbylut
III miejsce – oddział przedszkolny

- klasy IV-VI
I miejsce- Szymon Bąk
II miejsce – Martyna Niemiec i Maciej Szarek
III miejsce- Maciej Szarek
Zwycięzcom gratulujemy.

                                                                                            Bernadeta Łącka
Grażyna Depczyńska - Bara

 

 

 

 

 

WITAJ  MAJ  TRZECI  MAJ

 

     Dnia 28 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  oraz 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Podczas spotkania uczniowie kl. IV-V przypomnieli ważne wydarzenia z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Zwrócono uwagę jak ważne dla Polski było uchwalenie konstytucji, a także czym dla nas jest Ojczyzna, Naród  i  Wolność.   Naród, który  nie zna swej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajmy o tym!

                                                                                                                                                        Bernadeta Łącka

 

 

 

DZIEŃ ZIEMI 2017

 


Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „W kierunku natury”.
22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska było bardzo ważnym celem spotkania, które odbyło się w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi 2017.
24 kwietnia gościem naszej szkoły była Pani Aneta Zawiła – pracownik działu  ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Szerzyny. Pani Aneta w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom jak dbać o najbliższe środowisko. Przedstawiła zadania jakie należą do Urzędu Gminy w zakresie ochrony środowiska.
Pani Aneta przypomniała zgromadzonym zasadę 3R : Reduce– redukuj, ograniczaj,  Reuse – używaj ponownie, Recycle – przetwarzaj. Zasada ta promuje zdrowy styl życia korzystny dla środowiska.
Dzieci segregowały odpady, wrzucając je do odpowiednich worków. Dowiedziały się jakie odpady można przetworzyć i na jakie produkty, jak długi jest czas rozkładu odpadów i jakie konsekwencje dla środowiska niesie za sobą ten proces. Obejrzeli krótkie filmiki ukazujące skutki spalania różnych paliw oraz odpadów dla środowiska.
Na koniec dzieci wspólnie wykonały plakat kuli ziemskiej z odbić własnych dłoni.
Bardzo dziękujemy Pani Anecie za ciekawą lekcję ochrony naszej okolicy.

 

Aneta Furman

 

 

II SWOSZOWSKI BIEG PAPIESKI

                Dnia 27.04.2017r. w rocznice kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, odbył się II Swoszowski Bieg Papieski, który swym Patronatem objęli  Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Bieg miał na celu uczczenie pamięci zmarłego Ojca Świętego poprzez rywalizację sportową w duchu fair-play. Do Swoszowej, mimo kapryśnej pogody przybyło wielu uczestników z Gminy Szerzyny i z poza niej.
Biegi odbywały się w czterech kategoriach i na różnych dystansach. Bieg pierwszy dla klas 0-III Szkół Podstawowych na dystansie 350m, dystans 700m do pokonania mieli uczniowie klas IV-VI Szkół Podstawowych, a w biegu długim na 3,5km biegały szkoły gimnazjalne oraz dorośli w kategorii „Open”. Wszystkich uczestników imprezy było 220, a najliczniejszą grupą okazały się „maluchy”, którzy w liczbie 91 stanęli do rywalizacji. Uczniów z klas IV-IV było 60, gimnazjalistów 24, a w biegu głównym rywalizowało 45 osób. Bardzo cieszy duża liczba pań, które wzięły udział w biegu i na mecie zostały w specjalny sposób wyróżnione przez organizatorów pamiątkową różą.
Po rozstrzygnięciu biegów młodzieżowych odbył się bieg główny, który wzbudzał największe zainteresowanie. Tempo narzucone przez startujących było bardzo dobre, a zwycięzcą rywalizacji z czasem 13 minut i 40 sekund został Jacek Słota z Żurowej. Drugi był Dominik Słota (Żurowa) z czasem 14,10min, a trzeci Mateusz Duran (Ołpiny) z wynikiem 16:00min. Wśród Pań najlepsza okazała się Magdalena Heród  Pleśnej, druga była Aleksandra Garncarz ze Swoszowej, a trzecia Duda Mgdalena.
Pamiątkowe puchary, medale i nagrody dla uczestników zostały wręczone przez Wójta Gminy Szerzyny, ks. Kazimierza Pszenicznego - proboszcza Swoszowej  i Dyrektora SP im. Jana Pawła II w Swoszowej Pana Stanisława Tybora.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się  w organizację biegu, jak i pomoc podczas trwania imprezy. Dzięki wspólnym działaniom cała impreza przebiegła sprawnie i bez żadnych wypadków. Liczymy na równie liczne przybycie za rok.
Poniżej klasyfikacja końcowa najlepszych uczestników w poszczególnych biegach:
Bieg 0-III SP:

 1. Dziedzic Mateusz –  SP Swoszowa
 2. Kubacki Karol – SP Czermna
 3. Iskra Artur – SP Czermna
 4. Warzecha Mateusz
 5. Wierzgacz Jakub
 6. Placek Julia
 7. Chwistek Kornel
 8. Wójcik Tymoteusz
 9. Biernacki Kacper
 10. Zbylut Marcin

Bieg IV-VI SP

 1. Ryndak Sebastian – SP Swoszowa
 2. Kozioł Dawid – SP Czermna
 3. Wójcik Jan – SP Szerzyny
 4. Piekarz Amelia
 5. Reczek Natalia
 6. Figura Łukasz
 7. Mikrut Anna
 8. Kmiecik Marcin
 9. Słomska Karolina
 10. Solarz Marek

Bieg Gimnazjum:

 1. Filipak Bartosz – Gim Szerzyny
 2. Filak Sebastian – Gim Szerzyny
 3. Wszołek Dominik – Gim Ołpiny
 4. Kabaj Jakub
 5. Dziuban Wojciech
 6. Wójcik Dawid
 7. Pancerz Adrian
 8. Chwistek Adrian
 9. Słomski Dawid
 10. Janik Szymon

Bieg główny:

 1. Słota Jacek – Żurowa
 2. Słota Dominik – Żurowa
 3. Duran Mateusz – Ołpiny
 4. Sokulski Rafał – Szerzyny
 5. Bochenek Jakub – Szerzyny
 6. Ryba Sebastian – Szerzyny
 7. Mikrut Karol – Żurowa
 8. Wójcik Damian – Ołpiny
 9. Rypel Patryk – Czermna
 10. Heród Magdalena – Pleśna

Maciej Żyrkowski

 

 

 

Regulamin pobierz

 

 

REGULAMIN BIEGU ULICZNEGO
„II Swoszowski bieg Papieski”
pod patronatem
Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Jeża oraz Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda
 
I. CELE IMPREZY

 

II. ORGANIZATOR
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej

   Współorganizator
Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

III. TERMIN – MIEJSCE – TRASA

 

 

 

IV. PROGRAM ZAWODÓW

 

V. NAGRODY:

VI. WARUNKI UCZESTNICTWA

VII.  Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej 
telefon:  14 6517530; Adres @ spswoszowa@wp.pl
Szczegółowe informacje: Maciej Żyrkowski 512585120

Patronat  nad biegiem objęli :

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Jeż
Wójt Gminy  Szerzyny  Pan  Grzegorz  Gotfryd

Załącznik nr 1

 

                                                                              …………………………….
(miejscowość, data )

 

Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na  udział osoby niepełnoletniej w biegu

 

    Wyrażam zgodę  na udział osoby niepełnoletniej, której jestem  rodzicem/opiekunem prawnym:
Imię i nazwisko ......................................................................................
Data i miejsce urodzenia ........................................................................
w biegu dla uczniów …………………… ………………….
organizowanym przez Szkołę Podstawową  im. Jana Pawła II w Swoszowej
Miejsce i data imprezy Swoszowa 27.04.2017r.

Dane opiekuna prawnego:
Imię i nazwisko ................................................................................................................
Adres  ………………….......................................................................................................
Aktualny telefon ..............................................................................................................

Oświadczam że dane w formularzu są prawdziwe i zgodne z prawem.
Zapoznałem się z regulaminem wyżej wymienionego biegu i akceptuję go jak
również przyjmuję do wiadomości, że jedynym administratorem danych
osobowych zawartych w powyższym formularzu jest organizator biegu.
Zostałem poinformowany o możliwości wglądu do swoich danych jak i ich
edytowania oraz usunięcia z bazy danych organizatora.

 

                                                               ……………….…………………………………
/Data i czytelny podpis opiekuna/rodzica/

 

 

„Czy to magia? Nie, to czysta nauka”

Dnia 28 marca 2017r. naszą szkołę odwiedzili „Zaelektryzowani” - grupa specjalizująca się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli, których celem jest – poza oczywistym elementem rozrywkowym – przemycić treści lekcyjne.
Panowie animatorzy w spektaklu zatytułowanym „Czy to magia? Nie, to czysta nauka” zaprezentowali doświadczenia z niezwykłymi wzrokowo-słuchowymi efektami. Obserwując poczynania jaskiniowca Mietka i jego mądrego opiekuna, uczniowie byli świadkami wielu eksperymentów, w których też sami mogli uczestniczyć. Wybrana przez neandertalczyka żona  Kundzia została poddana próbie ognia. Jej dłoń płonęła, ale pożar nie zostawił na ciele dziewczyny żadnych śladów. Potem jeszcze obejrzeliśmy produkcję słoniowej pasty, byliśmy świadkami gwałtownego samozapłonu, dowiedzieliśmy się, do czego może być wykorzystany dwutlenek węgla itp. Cała chemiczno- fizyczno- biologiczna wiedza przekazywana była w przystępnej, często okraszonej dowcipem, formie.
Mamy nadzieję, że dzięki tej żywej lekcji przyrody niejeden uczeń odkryje w sobie żyłkę naukowca.

 

opracowała Aneta Furman

 

 

 

 

Wycieczka

 

        29 marca uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami, wybrali się na wiosenną wycieczkę do kina Tarnovia w Tarnowie, gdzie obejrzeli jedną z najpiękniejszych animacji W. Disneya pt. „Piękna i Bestia”.

Niezwykła opowieść o czarującej dziewczynie o nieprzeciętnej urodzie, która ratując swego ojca z rąk bestii, uwalnia też wszystkich zaklętych na zamku, bardzo podobała się naszym uczniom.

Wycieczka nie należałby do udanych gdyby nie poczęstunek w  McDonald's, który jak zwykle był jedną z najciekawszych atrakcji wycieczki.

Marcowa pogoda była dla nas niezwykle łaskawa, humory wszystkim dopisywały, więc wspólna wycieczka została zaliczona do bardzo udanych. Mamy nadzieję, że pozostanie w pamięci naszych uczniów jako jeden z piękniejszych dni nauki szkolnej ;).

 

 

 

 

"JUŻ PŁYWAM"

      W ramach projektu "JUŻ PŁYWAM" uczennice klasy IV uczestniczą w zajęciach nauki pływania.  Zajęcia odbywają się w Gorlicach w każdą sobotę- od 18 marca i trwać będą do 27 maja.         
       
Życzymy uczestniczkom wytrwałości i satysfakcji z nabywania nowej umiejętności.  

 

 

 

Gminne zawody w piłce ręcznej

W ubiegłym tygodniu chłopcy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Swoszowej rywalizowali w zawodach sportowych w piłce ręcznej, które odbyły się na hali widowiskowo-sportowej w Czermnej.
Nasza reprezentacja zostawiła na tym turnieju sporo zdrowia i zajęła ostatecznie IV miejsce. Początek turnieju był dla nas nieudany bo doznaliśmy dwóch wysokich porażek, z Ołpinami i Szerzynami. Naszym największym przeciwnikiem okazuję się hala, do której rozmiarów nie jesteśmy przyzwyczajeni. Na szczęście wraz z upływem turnieju chłopcy przystosowują się do dużego obiektu i poprawiają znacznie swoją grę. Notujemy dwa remisy z Żurową 2:2 i Czermną 1:1 co jest dobrym rezultatem biorąc pod uwagę, że Czermna gra na własnej hali i w końcowym układzie tabeli zajmuję drugą lokatę.
Duże gratulację za włożone serce i mnóstwo wysiłku na boisku. Życzymy dalszych sukcesów. Najbliższa rywalizacja 6 kwietnia w indywidualnych biegach przełajowych.
Nasza reprezentacja: Sebastian Ryndak, Karol Garncarz, Jakub Stanula, Michał Wadas, Dominik Bernal, Szymon Bąk, Maciej Szarek, Kornel Chwistek, Mateusz Dziedzic i Krystian Kosowski.

Maciej  Żyrkowski

 

 

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Eliminacje Gminne Szerzyny 23.02.2017

W Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej w eliminacjach gminnych trzecie miejsce z naszej szkoły zdobył uczeń klasy piątej Maciej Szarek.

Gratulujemy sukcesu.

 

 

 

 

III MIEJSCE SP W SWOSZOWEJ W GMINNYCH ZAWODACH  W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW

         Reprezentacja chłopców SP w Swoszowej po bardzo dobrym występie zajęła III miejsce w rozgrywanych w Czermnej zawodach sportowych w piłce siatkowej. W turnieju wzięły udział wszystkie szkoły z terenu naszej gminy. Nasi chłopcy świetnie się spisali i wygrali trzy mecze spośród czterech rozgrywanych meczy.
W swoim pierwszym meczu pokonujemy ekipę Żurowej 2:0, w kolejnym również w dwóch setach pokonujemy SP z Ołpin. Trzecie spotkanie było najbardziej emocjonujące i zacięte, po bardzo wyrównanej walce wygrywamy ze SP z Szerzyn 2:1. Jak się później okazało to spotkanie kosztowało wiele sił naszych reprezentantów i w meczu o pierwsze miejsce przegrywamy z drużyną gospodarzy – Czermną 0:2.
Po zakończeniu rywalizacji trzy ekipy miały na swoim koncie po trzy zwycięstwa i jednej porażce. Aby wyłonić zwycięzcę konieczne było zestawienie wyników z poszczególnych setów, gdzie decydującym było przegranie seta z Szerzynami. Po raz kolejny dorównujemy dużym szkołą z naszej gminy i pokonujemy dwie z nich.
Naszą szkołę reprezentowali: Sebastian Ryndak, Karol Garncarz, Kacper Rutana, Michał Wadas, Jakub Stanula, Szymon Bąk, Dominik Bernal, Kornel Chwistek i Mateusz Dziedzic.

 

 

Maciej Żyrkowski

 

 

 

 

 

 

Oferta wyjazdu na ferie zimowe 2017  organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych i Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna".

 

Informacja o feriach

Karta kwalifikacyjna

 

 

GMINNY TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ

 

            Drużyna chłopców SP w Swoszowej pokazała się z bardzo dobrej strony w rywalizacji szkół  w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej z terenu Gminy Szerzyny. W rozgrywanych na hali w Czermnej zawodach w koszykówce chłopcy z naszej szkoły zajęli wysokie 2 miejsce. Chłopcy pokazali wielką determinację i wolę walki pokonując najpierw SP w Szerzynach 6:4, następnie Czermną 10:4, aby w walce o pierwsze miejsce ulegnąć w końcówce szkole z Ołpin zaledwie jednym koszem 10:12. Słowa uznania dla naszych uczniów za postawę na boisku. Warto podkreślić, że wszystkie szkoły z którymi rywalizujemy są wiele liczniejsze od naszej, a mimo to potrafimy z nimi nawiązać walkę i wygrywać.


Życzymy kolejnych sukcesów!!!

 

opracował Maciej Żyrkowski

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka.


Babcie i Dziadkowie to współcześnie instytucja, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna polska rodzina. Okazują nieocenioną pomoc przy wychowaniu wnuków, umożliwiając rodzicom pogodzenie pracy zawodowej z obowiązkami domowymi.


19 stycznia 2017 roku  w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji
Dnia Babci i Dziadka.


Podzielona była na dwie części. Pierwsza część bardziej oficjalna to wiersze, piosenki, inscenizacja w wykonaniu wnuków, a także życzenia i podarunki dla dostojnych gości.


Druga to pełne humoru przedstawienie popularnej i dla wszystkich świetnie znanej „Rzepki” Juliana Tuwima. W role głównych bohaterów wcielili się rodzice i nauczyciele.

Podczas przedstawienia świetnie bawili się nie tylko widzowie, ale również i sami aktorzy, którzy dali z siebie wszystko, aby wypaść wiarygodnie,  sprawić wszystkim jak największą radość i chociaż w ten sposób wyrazić wdzięczność za serce i codzienną troskę.
Po części artystycznej goście mogli porozmawiać i podzielić się wrażeniami przy słodkim poczęstunku, o który jak zwykle postarali się wspaniali rodzice.


Za co Im gorąco dziękujemy.

 

 

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 2016

 

     Wigilia to dzień oczekiwania. Wyjątkowy wieczór, kiedy jesteśmy nie tylko odświętnie ubrani, lecz także przygotowujemy się duchowo na cud narodzin Zbawiciela. Jest coś szczególnego we wspólnej kolacji. Czujemy się wzruszeni, chcemy usłyszeć nasze serca, które podpowiadają nam jak ważna jest bliskość, serdeczność i miłość.

Dnia 22.12.2016r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz władze gminy zgromadzili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się od występu uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali scenki  o tematyce bożonarodzeniowej. Przy śpiewie kolęd łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie wzajemne życzenia. Później wspólnie spożyliśmy przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach.

Składane życzenia i pozytywne emocje wszyscy z pewnością zanieśli do swoich domów udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić  w Nowym Roku 2017 w pełni sił i z nową energią do pracy i nauki.

 

Organizatorzy

 

 

 

 

 

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA – 23.11.2016

Jak tradycja każe, w wigilię św. Andrzeja odbyła się w naszej szkole zabawa - ostatnia przed rozpoczynającym się adwentem. Była wypełniona licznymi konkursami, zawodami, tradycyjnymi wróżbami i muzyką. Była to impreza zorganizowana przez naszą szkołę we współpracy z Klubem Kultury w Swoszowej. Głównymi pomysłodawcami i organizatorami andrzejkowych zabaw i konkursów byli Pani Joasia Tworzydło i uczniowie klasy VI. Bawiliśmy się wybornie na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pełnej kolorowych konfetti, balonów i andrzejkowych dekoracji.
W tym dniu wróżyli sobie wszyscy uczniowie i nauczyciele. Nasza Gospodyni wieczoru  – Czarownica – musiała zakasać rękawy, gdyż miała pełne ręce roboty. Chętnych do poznania bliskiej i odległej przyszłości nie brakowało. Wśród tradycyjnych andrzejkowych wróżb były: lanie wosku, serce z imionami, wychodzące buty i przyszłość pod filiżanką. Przepowiednie z przymrużeniem oka najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Śmiechom i zabawie nie było końca, zwłaszcza podczas tańca z miotłą, tańca na gazecie, tańca bez krzesła i jedzenia jabłka. Nie mogło zabraknąć ulubionego konkursu na papierową mumię. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zdobywali nagrody główne, ale słodyczy nie zabrakło również dla wszystkich uczestników tegorocznej zabawy. W przerwie nasi uczniowie mogli posilić się w szkolnym bufecie, gdzie Mamy: Pani Marysia Szarek oraz Beata Niemiec serwowały domowej roboty pyszne hamburgery, hot dogi oraz napoje. Po krótkiej przerwie uczestnicy zabawy ruszyli ponownie do tańca i wspólnie dziarsko pląsali na parkiecie.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem:
Pani Joasi z Klubu Kultury za świetną zabawę i prosimy o jeszcze!
Radzie Rodziców za ufundowanie posiłków i nagród dla zwycięzców,
Mamom, które zadbały o to żeby nie zabrakło nam sił podczas zabawy,
Klasie VI za zorganizowanie konkursów ,
Wszystkim małym i dużym ochotnikom, którzy wspólnie z Samorządem Uczniowskim pięknie udekorowali salę gimnastyczną
oraz
Wszystkim nauczycielom

 

 

                                           Wychowawcy oraz Samorząd Uczniowski

 

 

„ZAKRĘCONA AKCJA”

W szkole Podstawowej im. Jana Pawła II ruszyła akcja zbierania plastikowych nakrętek dla Kubusia, której celem jest zebiórka jak największej ilości nakrętek, a przez to zgromadzenie potrzebnych pieniędzy dla chłopca. NIE USTAWAJMY W NIESIENIU POMOCY!!!
Kuba obecnie ma 5 lat, a od 5 tygodnia życia stwierdzono u niego padaczkę lekooporną oraz 4-ro kończynowe porażenie dziecięce. Chłopiec nie siedzi, nie stoi, nie mówi występuje u niego zaawansowana swastyka w postaci nadmiernego napięcia mięśniowego. Kubuś jest w wieku, w którym wymaga największej intensywności specjalistycznej rehabilitacji oraz sprzętu rehabilitacyjnego.
Pamiętajcie - każda nakrętka jest na wagę życia. Nie wyrzucajcie jej do kosza na śmieci – podarujcie ją Kubusiowi! Ta mała rzecz może zrobić wiele dobrego dla chorego chłopca.
Z góry dziękujemy! Liczymy na WAS! Akcja będzie trwała do MAJA 2017 roku.

Agnieszka Mitoraj

 

 

 

„ I Ty możesz zostać  ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

Pierwszy raz w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję charytatywną „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, której celem była zbiórka słodyczy dla podopiecznych stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są” w Olszynach. Stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są”   działa na rzecz dzieci i osób dorosłych dotkniętych upośledzeniem, czy kalectwem, pochodzących z „trudnych” rodzin i rodzin dysfunkcyjnych;  zamieszkujących na terenie naszej Gminy – Rzepiennik Strzyżewski, oraz na terenie Gmin sąsiadujących czyli Szerzyny, Tuchów, Gromnik.
Celem akcji było również zaszczepienie w dzieciach chęci pomagania potrzebującym, dzielenia się i dawania oraz  tolerancji, życzliwości i współczucia dla drugiego człowieka.
Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli zaangażowało się w akcję i zapragnęło zostać Świętym Mikołajem. Dzięki Waszej hojności zebraliśmy dużą ilość słodyczy, które u niejednego dziecka wywołają na twarzy uśmiech.
Cieszymy się, że zorganizowana akcja przyjęła się z tak dużym entuzjazmem wśród naszej szkolnej społeczności i dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Agnieszka Mitoraj

 

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Dzień Pluszowego Misia odbył się w naszej szkole 28 listopada.
Wszystkie dzieci zarówno te małe z klas 0-III jak i te duże z klas IV-VI przyniosły w tym dniu swoje ulubione pluszowe maskotki.
Dla dzieci z klas 0-III Dyrektor Szkoły w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytał bajeczkę o Kubusiu Puchatku, który wybrał się na wizytę do lekarza.
Jej humorystyczny akcent sprawił, że cieszyła się ona dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy.
Po krótkiej rozmowie na temat treści opowiadania, chętne dzieci mogły zabrać sobie sylwetkę misia do pokolorowania.
Zabawom z pluszakami w tym dniu nie było końca. Na każdej przerwie wszyscy przytulali swoich milusińskich.

 

 

Akademia z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości

 

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca Dzień Odzyskania Niepodległości.
W trakcie krótkiego przedstawienia uczniowie przybliżyli najmłodszym symbole narodowe,  nieco starszym zaś drogę do niepodległości Polaków oraz tęsknotę za ojczyzną. Na koniec wszyscy wsłuchali się w słowa patrona naszej szkoły- Jana Pawła II.  

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

M.Pikusa

 

 

 

Śniadanie daje moc

 


Dnia 8 listopada 2016 r. w ramach ogólnopolskiego „ Dnia Zdrowego Śniadania”  zorganizowaliśmy wspólne śniadanie dla klas 0-III.
Śniadanie poprzedził cykl lekcji o zdrowym odżywianiu, o roli owoców i warzyw, nabiału i różnego rodzaju kasz w codziennym menu.


Do jego przygotowania aktywnie włączyły się mamy naszych uczniów: p. Maria Sz. Oraz p. Anna W., uczniowie, nauczyciele klas 0-III a także ks. Proboszcz – Kazimierz P.
Przewodnim tematem śniadania było hasło „ Pamiętaj o kaszach, jedz chleb -nie bułeczki”.
Dzieci degustowały różnego rodzaju potrawy z kasz ( jaglanej, gryczanej, kus-kus) dodając do nich owoce, orzechy, ziarna słonecznika i dyni.
Największą popularnością cieszył się sok owocowo-warzywny i mus ze świeżych owoców i jogurtu.


Spożycie  tego wyjątkowego śniadania, dało wszystkim nie tylko moc energii, ale i radość z wspólnie spędzonego czasu. Mamy nadzieję, że stało się początkiem wspaniałej przygody -wiodącej naszych wychowanków do zdrowego odżywiania.  

 


                                                                                    Nauczyciele kl. 0- III

 

 

 

 

KONKURS  PLASTYCZNY ,, WIELKIE  BITWY  I  WIELCY  WODZOWIE  W  POWIEŚCIACH  HENRYKA SIENKIEWICZA”.

Na kartach twórczości Henryka Sienkiewicza pojawiają się słynne bitwy, znane formacje wojskowe, wielcy wodzowie i bohaterowie, z których możemy być dumni.
Centrum Kultury ,,Ruczaj” w Krakowie ogłosił konkurs plastyczny pt. ,, Wielkie bitwy i wielcy wodzowie w powieściach Henryka Sienkiewicza”.
W tym konkursie plastycznym wzięła udział nasza szkoła. Prace zostały wykonane z dużym zaangażowaniem uczniów.
I miejsce otrzymał Michał Wadas uczeń klasy VI.


GRATULUJEMY

Kazimiera Piotrowska

 

 

 

OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ŚMIERCI PISARZA HENRYKA SIENKIEWICZA W NASZEJ SZKOLE

   Dnia 15 listopada 2016 r.  odbyło się spotkanie upamiętniające  setną rocznicę śmierci pisarza- noblisty Henryka Sienkiewicza.
Żaden z polskich powieściopisarzy nie osiągnął takiej popularności. Książki Sienkiewicza podbijają czytelników niezależnie od wykształcenia czy poglądów. Tylko w roku śmierci pisarza sprzedano w Stanach Zjednoczonych 2 miliony egzemplarzy powieści „Quo vadis”, za którą otrzymał Nagrodę Nobla.
Jest on twórcą wielu powieści oraz nowel. Do najpopularniejszych powieści należą: „ Ogniem i mieczem”,           „ Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „ Rodzina Połanieckich”,  „W pustyni i w puszczy”. Najchętniej czytane nowele to: „ Janko Muzykant”, „ Latarnik”,  „Sachem”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „ Bartek Zwycięzca”.
     Na spotkanie zostały zaproszone dwie mamy: pani Maria Szarek i pani Karolina Kruczek.
Uczniowie klas IV - VI wysłuchali utworu „ Janko Muzykant” oraz fragmentu noweli „ Latarnik”.  Pozwoliło to uczniom na przybliżenie postaci pisarza oraz zapoznanie się z jego twórczością.

  
                                                                                                   Grażyna Depczyńska-Bara  
                                                                                          Bernadeta Łącka

 

 

 

 

GMINNE OBCHODY 98 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Swoszowej wraz z Pocztem Sztandarowym wzięli udział w Gminnych Obchodach 98 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Szerzyny

Program obchodów

11:30 – Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej w intencji  Ojczyzny;
12:30 – Uroczystości przy Pomniku Armii Krajowej:
– odegranie Hymnu Państwowego,
– Apel Poległych,
– złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci;
13:30 – Akademia okolicznościowa w Zespole Szkół w Czermnej.

 

Stanisław Tybor

 

 

 

 

Akcja – Bucik dla czarnego brata

 

            W maju w naszej szkole rozpoczęliśmy akcję bucik dla czarnego brata. Celem akcji była zbiórka używanych, ale niezniszczonych  butów.
Jak wiadomo w naszych domach bardzo często leżą pochowane buty i buciki, które mogą się komuś jeszcze przydać.


Afrykańskie dzieci często przez całe swoje dzieciństwo nie mają na nogach choćby najzwyklejszych bucików. Wyjątkiem są jedynie plastikowe klapki, które bardziej zamożne rodziny mogą kupić swoim dzieciom. Najmłodsi noszą je także kiedy są dziurawe i powiązane drutem. Dlatego to Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Młodzi Misjom zachęcało wszystkich chętnych do dzielenia się niezniszczonymi butami dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum z misyjnymi rówieśnikami w Afryce.
Wszyscy pragnęli, aby ta materialna pomoc stała się znakiem duchowej troski, a także modlitewnego wsparcia, którymi należy otoczyć misjonarzy oraz ich podopiecznych w afrykańskich wioskach.


W naszej szkole zebraliśmy ponad 140 par butów. Jest to ogromny sukces za który serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom,  którzy z dobrej i nieprzymuszonej woli oddali dla ubogich, afrykańskich dzieci używane buty.

 

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA

Pasowanie na pierwszaka to poważna sprawa – mówią uczniowie. Jesteśmy już prawdziwymi uczniami!

 

Dnia 24 października o godz. 9.00 społeczność szkolna przyjęła do braci uczniowskiej
czworo dzieci :
Jakuba Bernal
Zuzannę Garncarz
Angelikę Kosowską
Maksymiliana Mazur
W krótkim, humorystycznym przedstawieniu pt. „ Jak oni ślubują?”
uczniowie klasy I zaprezentowali wszystko to, czego nauczyli się do tej pory w szkole, a mianowicie :
Co powinien widzieć uczeń?
Czym jest dla nich Ojczyzna?
Jak bezpiecznie poruszać się po jezdni?
Jak zdrowo się odżywiać?
Występom dzieci przyglądała się komisja, w skład której weszły takie sławy jak:
Dorota Zawadzka – super niania
Magda Gesller – znawczyni kuchni i dobrego smaku
Komendant Główny Policji
oraz Generał Wojska Polskiego  jako  przedstawiciel Pana Prezydenta.

Pierwszoklasiści  udowodnili wszystkim zebranym,że posiadają wystarczającą wiedzę i kulturę osobistą by złożyć ślubowanie.

Na Poczet Sztandarowy ślubowali więc, że będą  godnie reprezentować imię szkoły, pilnie uczyć się i pomagać innym, przez co będą chlubą swoich rodziców i wychowawców.

Po złożeniu ślubów Dyrektor szkoły dokonał aktu pasowania, po czym złożył wszystkim pierwszakom serdeczne gratulacje, życząc im powodzenia i  sukcesów w nauce.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, plakietki oraz kuferki z drobnymi upominkami.

Wszystkim moim wychowankom, życzę, by każdego dnia były tak radosne i piękne jak podczas ślubowania, by nauka była dla nich radością, a nie przykrym obowiązkiem, a patron naszej szkoły- Święty Jan Paweł II, niech będzie dla nich wzorem i przykładem do naśladowania.Beata Kozioł

 

 

 

 

 

 

 

 

"Wykształcenie to dobro, którego nikt i nic nie jest w stanie nas pozbawić".

                     
Dzień Edukacji Narodowej 2016

 

13 października o godz. 12.30 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Tradycyjnie, święto to obchodzone jest  14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej właśnie w tym dniu w  1773 roku z inicjatywy króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego.
Tegoroczny program artystyczny został przygotowany przez Samorząd Uczniowski -uczniów klas IV,V i VI oraz opiekuna samorządu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan Dyrektor, grono pedagogiczne, obsługa szkoły oraz uczniowie. Młodzi artyści zaprezentowali przedstawienie pt. „Dzwoń dzwoneczku”, będące humorystycznym programem informacyjnym, w którym pojawiły się nowinki i plotki z korytarza szkolnego, pokoju nauczycielskiego oraz kuluarów uczniowskich. W trakcie kabaretowej relacji na żywo wywiadu udzielili nauczyciele oraz uczniowie, którzy  otworzyli uczniowską skrzynkę pytań i odważyli się zadać zabawne pytania skierowane do wychowawców. Kolejnym punktem programu był pokaz mody na wesoło, w trakcie którego uczniowie zaprezentowali  najnowsze trendy w modzie pedagogicznej. Na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali tradycyjne „100 lat” i wręczyli nauczycielom oraz pracownikom obsługi szkoły kwiaty oraz słodkie upominki. Po  przedstawieniu, Rada Rodziców na czele z Panią Przewodniczącą zaprosiła nauczycieli na przepyszny poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy.

                                                           Joanna Żołna

 

 

 

VI  ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

    30  września  2016 r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.      
  To jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia- to dzień symboliczny. Dzień  ten  ma  na celu zachęcić wszystkich  do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji  zdążyli  ją  zapomnieć, mają okazję  nadrobić  te zaległości.
Osoba, która w tym dniu zda egzamin  ze  znajomości tabliczki mnożenia uzyskuje tytuł: MT EXPERT.

W naszej szkole tytuł Eksperta Tabliczki Mnożeniaotrzymali:
Michał Wadas
Maciej Szarek
Szymon Bąk
Żaneta Orlof
Karolina Poręba
Natalia Słota

Zwycięzcom gratulujemy!                           
Bernadeta Łącka
  

 

 

 

Ratownik medyczny w szkole

 


O początku roku szkolnego, dzieci uczą się różnego rodzaju zasad bezpieczeństwa i dbania o własne zdrowie. Wiedzą już jak bezpiecznie poruszać się po drodze, zarówno miejskiej jak i wiejskiej, znają zasady jazdy rowerem, oraz wiedzą jak i gdzie wzywać pomocy.    
By jeszcze bardziej zwiększyć ich bezpieczeństwo zaprosiliśmy do szkoły panią Agnieszkę Mitoraj – ratownika medycznego. Głównym celem tego spotkania było uwrażliwienie dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia, oraz zdobycie niezbędnej wiedzy  z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Jednym z najciekawszych, a zarazem bardzo ważnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Dzieci najpierw przyglądały się  poszczególnym czynnościom, a potem same próbowały naśladować panią Agnieszkę.
Uczyły się m.in. bandażowania kończyn po urazach, układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, wzywania pierwszej pomocy oraz  próbowały samodzielnie wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie.                                                                    
  Na koniec wszyscy otrzymali książeczki na temat udzielania pierwszej pomocy.                                                      
Było to niezwykłe spotkanie, które mamy nadzieję zapadnie w pamięci dzieci na długo. Wierzymy, że po takiej lekcji, nasi uczniowie, w sytuacji zagrożenia życia  wezwą pomoc medyczną a co więcej sami tej pomocy udzielą drugiemu człowiekowi.
Pani Agnieszce dziękujemy za poświęcony czas i  życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej.

 

 

„CZYTANIE  ŁĄCZY  POKOLENIA”

     26 września uczniowie  klas I-III oraz oddziału przedszkolnego spotkali się w bibliotece szkolnej, aby zapoczątkować akcję czytania dla dzieci przez członków rodziny.
Każdy z nas pamięta ze swego dzieciństwa wieczory      z babcią, która z okularami  na nosie czytała nam różne bajki, bajeczki. Obecnie nasze babcie są może bardziej nowoczesne i aktywne zawodowo, lecz na pewno tak samo kochają swoje wnuki. Aby chociaż trochę przybliżyć tę atmosferę zaprosiliśmy BABCIĘ – panią Zofię Niedziela, która przeczytała książkę pt.” Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów”. Uczniowie oraz nauczyciele z wielkim zaciekawieniem wysłuchali śmiesznych przygód głównego bohatera. Uśmiech nie schodził z twarzy dzieci jak i nauczycieli, co niewątpliwie było zasługą babci Zosi.

                                                                                 Bernadeta  Łącka

 

 

 

 

 

 

 

 

POLICJANT  NIE TAKI STRASZNY

 

26 września do naszej szkoły przybył niecodzienny gość - st. sierż.  pan Mariusz Wójcik z Komisariatu Policji w Tuchowie, dzielnicowy na terenie Gminy Szerzyny.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I – III bardzo serdecznie powitały gościa.
Na początku spotkania pan policjant przeczytał nam bajeczkę pt. „Rzepka” w ramach kontynuowanej w naszej szkole w roku szkolnym 2016/2017 akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Następnie przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w drodze do szkoły oraz w szkole. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika i bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, noszenia przy sobie emblematów odblaskowych. Zwrócił również uwagę na zagrożenia wynikające z jazdy bez karty rowerowej. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy.  Uczniowie z zaciekawieniem oglądali odznakę, kajdanki, lizak, pałkę i pistolet.
Mamy nadzieję, że każdy zrozumiał jak ważny i odpowiedzialny jest zawód policjanta. Może za parę lat ktoś z naszych absolwentów pójdzie w ślady pana Mariusza i będzie opowiadał o pracy policjanta w Szkoły Podstawowej w Swoszowej.
Bardzo dziękujemy panu dzielnicowemu za przyjęcie zaproszenia, poświęcony czas
i przekazanie nam wielu cennych informacji.

 


Agnieszka Mitoraj

 

Szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli

 

Dobro i bezpieczeństwo uczniów dla nas - nauczycieli jest najważniejsze.
Umiejętność szybkiego i sprawnego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia uznać należy za umiejętność kluczową dla każdego człowieka. Każdy z nas, może się potencjalnie znaleźć w sytuacji, gdy znajomość technik udzielania pierwszej pomocy uratuje komuś życie lub zapobiegnie pogłębieniu się doznanych przez tę osobę urazów.
Dnia 20 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Swoszowej zostało przeprowadzone szkolenie Rady Pedagogicznej z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Prowadzącym szkolenie był pan Michał Mitoraj – instruktor  Pierwszej Pomoc Przedmedycznej oraz nauczyciel Edukacji dla bezpieczeństwa i Wychowania Fizycznego.
Program szkolenia obejmował wykład oraz ćwiczenia praktyczne . Celem szkolenia  było zdobycie wiedzy z zakresu podstawowych zabiegów ratujących życie zgodnie
z wytycznymi  Polskiej Rady Resuscytacji, w tym:
1. Podstawy udzielania pierwszej pomocy
2. Apteczka
3. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
4. Wzywanie pomocy
5. Stany zagrożenia życia
6. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
7. Pozycja boczna bezpieczna
8. AED
9. Wstrząs
10. Urazy głowy, klatki piersiowej, kręgosłupa, brzucha i kończyn
11. Krwotoki.
         Podczas części praktycznej, wszyscy uczestnicy szkolenia mieli okazję przećwiczyć bandażowanie, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową przy użyciu fantomu.
Bardzo dziękujemy panu Michałowi za poświęcony czas i przeprowadzenie szkolenia oraz przekazanie nam niezbędnej wiedzy potrzebnej do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Dyrektor i nauczyciele

 

 

 

Sprzątanie Świata – Polska
16-18 września

 


„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Wydarzeniu temu towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp.
W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
.
Tegoroczna 23. edycja akcji Sprzątanie Świata - Polska przebiegała pod hasłem
„Podaj dalej... drugie życie odpadów".

Przyłączyli się do niej Uczniowie klas IV-VI, którzy z chęcią podeszli do idei sprzątania i  porządkowali okolicę szkoły z zalegających śmieci.

 

 

 

 

 

NARODOWE CZYTANIE
„QVO VADIS”
HENRYKA  SIENKIEWICZA

 


W sobotę 3 września 2016 r. w wielu miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w warszawskim Ogrodzie Saskim rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą.
Narodowe Czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem.
Henryk Sienkiewicz opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Jest tam i miłość i jest wielki duch, ale jest też nienawiść i okrucieństwo.  Jednak najważniejsze w tej książce jest zwycięstwo dobra nad złem.
„Quo vadis”  to bohaterka V edycji akcji Narodowe Czytanie to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. „Quo vadis będzie donioślejsze niż wszystko, com napisał” – przekonywał Sienkiewicz w liście do Jadwigi Janczewskiej z 1895 r. Lecz chyba nawet on sam nie przypuszczał, że powieść pobije wszelkie rekordy popularności i utoruje mu drogę do Literackiej Nagrody Nobla.
Do 2016 roku książka została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności. Uważa się, że to sukces „Quo vadis” przyczynił się do przyznania autorowi Nagrody Nobla w 1905 roku.
Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez parę prezydencką dnia 5 września 2016r. w naszej szkole odbyło się czytanie tej powieści. Wydarzenie to upamiętnia obchodzony w tym czasie „Rok Henryka Sienkiewicza”.  
Uczniowie z klasy V i VI wraz z nauczycielem Maciejem Żyrkowskim przeczytali 3 rozdziały powieści „ Qvo vadis’’. Na zakończenie poznali najważniejsze wydarzenia  z życia pisarza. 
Mamy nadzieję, że zachęci to do czytania innych powieści Henryka Sienkiewicza.

 


Bernadeta Łącka
Grażyna  Depczyńska - Bara

 

 

 

 

Pożegnanie Dyrektora Szkoły

 

31.XI 2016r. odszedł na zasłużoną emeryturę wieloletni pracownik  a zarazem Dyrektor Szkoły – mgr inż. Józef Dudek.
7 września o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym w Swoszowej cała  społeczność swoszowska dziękowała Panu Dyrektorowi za wieloletnią opiekę nad naszą szkołą.
Zgromadzeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i absolwenci po zakończonym nabożeństwie , kwiatami i pięknym słowem wyrazili wdzięczność Panu Józefowi za ogromny trud jaki włożył w kierowanie placówką oświatową przez 26 lat.
Pan Józef Dudek był dyrektorem szkoły od roku 1990, gdzie nadzorował pracą w starym jeszcze budynku szkoły. Później koordynował powstanie nowej szkoły w której był dyrektorem od roku 1990.
Był pracownikiem bardzo oddanym, sumiennym i życzliwym. Do swoich obowiązków podchodził z wielką odpowiedzialnością i zaangażowaniem, zawsze mając na uwadze dobro ucznia.  Nigdy nie odmawiał nikomu pomocy i właśnie takim człowiekiem pozostanie w naszych wspomnieniach.
Jeszcze raz w imieniu nauczycieli, uczniów, rodziców i absolwentów składamy najserdeczniejsze podziękowania za te 26 lat wspaniałej współpracy. Za nienaganne kierowanie placówką, za każdy gest dobroci, wsparcie w trudnych chwilach i za to, że zawsze mogliśmy liczyć na Pana pomoc.
Jednocześnie życzymy, by cieszył się Pan nienagannym zdrowiem, odnalazł czas na realizacje własnych marzeń i planów i ocalił od zapomnienia wszystkie piękne chwile spędzone w naszej szkole.  Wszystkiego Dobrego!!!


Społeczność szkolna.

 

 

 

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2106/2017

 

Dnia 1 IX 2016 roku mszą św. o godz.8.00 rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2016/2017.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu narodowego pani Beata Kozioł – nauczyciel oddziału przedszkolnego w imieniu wszystkich zgromadzonych nauczycieli, uczniów i rodziców, powitała nowego Dyrektora szkoły – Pana Stanisława Tybora.
Pan mgr inż. Stanisław Tybor jest naszym wieloletnim pracownikiem i na rok obecny został powołany jako osoba pełniąca obowiązki Dyrektora.
Po powitaniu głos zabrał nowy Dyrektor, przedstawiając plan organizacji roku szkolnego 2016/2017. Podziękował również odchodzącemu po 26 latach na emeryturę Dyrektorowi – Panu Józefowi Dudkowi za lata dobrej współpracy, a także życzył wszystkim uczniom dobrych wyników w nauce.
W rozpoczynającym się  roku szkolnym życzymy mu samych sukcesów w nowej pracy, braku jakichkolwiek trudności w kierowaniu naszą szkołą, dobrych relacji z  włodarzami, nauczycielami, innymi pracownikami szkoły, no i oczywiście, a może  przede wszystkim z uczniami i ich rodzicami.
Życzymy, cierpliwości, wyrozumiałości dla pracowników i uczniów,  twórczych pomysłów oraz zadowolenia z wykonywanej pracy.

Społeczność szkolna

 

 

 

 

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 z pożegnaniem klas szóstych

 

 

Dzień Matki i Dzień Ojca 2016

 

 

 

Zamień odpady na nagrody

 

 

 

Dzień Dziecka 2016 z Kołem Myśliwskim "SZARAK"

 

Wieczornica 18.05.2016

 

 

 

18 maja w 96. rocznicę urodzin Jana Pawła II na zakończenie miesiąca pamięci o tym Wielkim Świętym, w naszej szkole zorganizowano Wieczór Modlitewny.


Życie Jana Pawła II to wielka modlitwa, z której Ojciec Święty czerpał siły w najtrudniejszych chwilach życia. Od niego chcemy uczyć się ufności w Bożą moc i wiary w to, ze w najtrudniejszych chwilach życia, Bóg jest naszą obroną i wsparciem. Dlatego uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą, po której odmówiliśmy modlitwy i litanię do naszego patrona. Opiece Wielkiego Świętego powierzaliśmy całą społeczność szkolną  oraz mieszkańców wsi.

Następnie dzieci zaśpiewały piosenki o Świętym Janie Pawle II i hymn Światowych Dni Młodzieży, których głównym przesłaniem będzie motto „Błogosławieni  miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Po uroczystości wręczone zostały nagrody dla Natalii Kozak za zajęcie
I miejsca oraz Nikoli i Fabiana Przybyła za zajęcie II miejsca w konkursie na figurkę Jana Pawła II.

Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani kremówką.

 

 

 

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

 

 

                               „Na miejsca,
Gotowi…. 
Start!!!”

 

27 kwietnia odbył się I Swoszowski Bieg Papieski , którego głównym celem było upamiętnienie 2 rocznicy kanonizacji Wielkiego Polaka i patrona naszej szkoły – Jana Pawła II. Pomysłodawcami  biegu byli  Ks. Proboszcz Kazimierz Pszeniczny i Beata Kozioł- nauczyciel Oddziału Przedszkolnego. Temu wyjątkowemu sportowemu, a zarazem duchowemu spotkaniu patronował Wójt Gminy Szerzyny – Pan Grzegorz Gotfryd. Jesteśmy szczególnie dumni, że  to właśnie my – jako pierwsi w gminie -staliśmy się inicjatorem, a zarazem organizatorem na czele z Panem Dyrektorem oraz Ks. Proboszczem tego wyjątkowego wydarzenia. Mamy nadzieję, że będzie ono kontynuowane i stanie się tradycją. Było to dla naszej szkoły duże przedsięwzięcie organizacyjne, któremu udało się podołać dzięki współpracy ze współorganizatorami:
-Urzędem Gminy w Szerzynach,
-Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz Klubem Kultury w Swoszowej,
-Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej  Swoszowa i Szerzyny.
-Dziękujemy Służbom Medycznym oraz Policji, które wspólnie z jednostkami OSP zadbały o bezpieczeństwo uczestników i udzielały pomocy.

Uczestnicy

W biegu wzięli udział uczniowie wszystkich szkół w naszej gminie: SP w Żurowej, Zespołu Szkół w Ołpinach, Zespołu Szkół w Czermnej, Zespołu Szkół w Szerzynach, uczniowie naszej szkoły oraz osoby, które  zdecydowały się do nas dołączyć. Wśród uczestników nie zabrakło doświadczonych biegaczy, rodziców, rodzeństwa a nawet babci naszych uczniów, za co należy się szczególne uznanie.

 

Przebieg I Swoszowskiego  Biegu Papieskiego

16.30 – Weryfikacja uczestników.
17.00 – Bieg dla uczniów kl. I-III oraz Oddziału Przedszkolnego.
17.20 – Bieg dla uczniów kl. IV-VI. Dekoracja zwycięzców biegu.
17.40- Bieg uczniów szkół gimnazjalnych. Dekoracja zwycięzców biegu.
18.30- Bieg główny dla chętnych osób dorosłych.
20.00- Zamknięcie trasy. Dekoracja zwycięzców biegu.

Dystans/ Start / Meta

Najmłodsi uczestnicy kl. I-III oraz IV-VI  musieli pokonać dystans ok. 500m.  Miejscem startu była kapliczka przy budynku starej szkoły, a przykościelny parking stanowił metę.
Uczniowie szkół gimnazjalnych oraz dorośli  rozpoczęli i zakończyli bieg na przykościelnym parkingu. Mieli do pokonania dystans 3,5 km. Najszybsi zawodnicy pojawili się na mecie już 18 minut po starcie! Gratulujemy niezwykłej kondycji!

Wyniki biegów na poszczególnych etapach

Bieg dla uczniów kl.I-III

1. Kozioł Dawid / kl.III / # 68/ ZS w Czermnej
2. Sokulski Paweł /kl.III/ # 29/ZS w Szerzynach
3. Mazur Maciej/kl.III/ #67/ ZS  w Czermnej
4. Biernacki Szymon /kl.III/ #66/ ZS w Czermnej
5. Piekarz Amelia/ kl.III/#16/ ZS Ołpiny
6. Duda Kacper /kl.III/#92/ SP Żurowa
7. Dziedzic Mateusz/kl.II/#41/SP Swoszowa
8. Bąk Filip /kl.III/#82/SP Żurowa
9. Chwistek Kornel/ kl.II/#39/SP Swosowa
10. Ciombor Karol/ kl.III/#23/ SP Szerzyny

Bieg dla uczniów kl.IV-VI

1. Kozioł Kacper/kl.VI/# 90/ ZS Czermna
2. Słomski Dawid/kl.VI/#25/ ZS Ołpiny
3. Przyczynek Jagoda/ kl.VI/#50/ ZS Szerzyny
3. Bąk Julia /kl.VI/#67/SP Swoszowa
4. Wójcik Jan/kl.IV/#31/ SP Szerzyny
5. Janik Szymon/kl.VI/#27/ZS Ołpiny
6. Niziołek Jan /kl. V/#16/ZS Ołpiny
7. Mazur Kacper/kl.V/#105/SP Żurowa
8. Ryndak Sebastian/kl.V/#66/SP Swoszowa
9. Bochenek Filip/kl.VI/#28/ZS Ołpiny
10. Filak Sebastian /kl.VI/#56/ZS Szerzyny

 

Bieg dla uczniów szkól gimnazjalnych

1. Bochenek Jakub/ kl.III/#30/ SP Szerzyny
2 Rutana Wojciech/kl.III/#27/SP Szerzyny
3. Pancerz Adrian /kl.I/#18/SP Szerzyny
4. Sroka Bartłomiej  (Ż)/kl.I /#5/ZS Ołpiny
5. Kozak Kamil/ kl.II/ #21/ ZS Szerzyny
6. Wójcik Dawid /kl.II/#22/ZS Szerzyny
7. Bęben Artur /kl.II/#23/ZS Szerzyny
8. Przybyła Kamil/kl.I/#19/ ZS Szerzyny
9. Duda Michał /kl.I/#6/ZS Ołpiny
10. Chwistek Adrian /kl.I/#17/ZS Szerzyny

 

 

Bieg główny

1. Słota Dominik /#20/Żurowa
2. Grzenia Michał/#15/Tuchów
3. Sokulski Rafał/#3/ Szerzyny
4. Wójcik Arkadiusz/#24/Ołpiny
5. Paszyński Adam/#21/Czermna
6. Duran Mateusz/#4/Ołpiny
7. Łabuda Michał/#22/Olszyny
8. Wójcik Damian/#25/Ołpiny
9. Duran Marcin/#1/Ołpiny
10. Sokulski Radosław/#17/Szerzyny

 

W tej kategorii zostały również przyznane dodatkowe nagrody dla pierwszych trzech zawodniczek płci pięknej:

 1. Bąk Grażyna/#16/Swoszowa
 2. Bęben Anna/#18/Swoszowa
 3. Garncarz Patrycja/#23/Swoszowa

Niemiec Zofia/#9/ Swoszowa, której szczególnie gratulujemy odwagi i wyjątkowej sprawności.

                                   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

Nagrody
Zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary oraz medale.Oprócz nagród głównych, Pan Wójt osobiście wręczył każdemu uczestnikowi biegu pamiątkowy album o Janie Pawle II pt. „ Jan Paweł II- Święty. Od narodzin do kanonizacji.”. Ku niezmiernej radości najmniejszych biegaczy zostały również rozdane balony i multimedialne prezentacje pt. „Kocham Polskę. Klikam i wiem. Od Chrztu Polski do Jana Pawła II.”.

                                     Dziękujemy sponsorom za ufundowane nagrody.

Jeszcze raz składamy gorące podziękowania:
- Panu Grzegorzowi Gotfrydowi - Wójtowi Gminy Szerzyny,
- współorganizatorom:
Gminnemu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach,
Jednostkom OSP Swoszowa i Szerzyny,
- wszystkim uczestnikom biegu oraz tym, którzy byli z nami w tym dniu.

 

                                                                                                    Organizatorzy biegu

 

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze, które uczą i bawią”


21 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Ołpinach, odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej pod hasłem „Wiersze, które uczą i bawią.”


W konkursie uczestniczyło 22 uczniów, klas pierwszych, z Gminy Szerzyny.
Celem tego konkursu było nie tylko rozwijanie zainteresowań uczniów poezją dziecięcą
i doskonalenie zdolności recytatorskich, ale przede wszystkim intergracja uczniów
i wdrażanie do rywalizacji w przyjaznej atmosferze. 


Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 3 uczniów.
Przygotowanie i sam konkurs wzbudził wiele radości, gdyż nasi uczniowie zaprezentowali się doskonale, zajmując:
II miejsce - Marcin Zbylut - za wiersz Anny Kacy pt. "Mąż dla mamy"
III miejsce - Julita Niemiec - za wiersz Tadeusza Śliwiaka pt. "Zakochana żaba"
IV miejsce - Bartłomiej Niemiec - za wiersz Tadeusza Śliwiaka pt. "Łyżka i widelec"
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplamy  i nagrody książkowe.
Członkowie Jury ufundowali dodatkowo 5 nagród specjalnych, z czego ku naszej ogromniej radości, 3 otrzymali uczniowie naszej szkoły.


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.


Elżbieta Dyląg

 

 

 

 "Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."


Maksym Gorki

 

         Miesiąc kwiecień w naszej szkole w sposób szczególny poświęcony był Świętemu Janowi Pawłowi II patronowi szkoły.
Aby przybliżyć postać wybitnego Polaka zorganizowaliśmy w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanie książki Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II – czyli jak Karolek został Papieżem”.
Poszczególne rozdziały książki czytali zaproszeni goście.
Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Grzegorz Gotfryd - Wójt Gminy Szerzyny. Następne rozdziały książki przeczytała Pani Elżbieta Pancerz Radna Gminy Szerzyny i absolwentka naszej szkoły.
Czytali również uczniowie klasy VI, a całość zakończył Pan Wiesław Niedziela Sołtys wsi Swoszowa.

 

Wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie, poświecili swój czas i aktywnie wzięli udział w akcji promującej czytanie w naszej szkole bardzo dziękujemy.
Dzięki Waszemu poświęceniu została nam przybliżona postać  Świętego Jana Pawła II.
Każdego roku dostrzegamy jego obecność i pomoc. Wiemy, że się nami opiekuje, dodaje sił do pracy i czuwa. 

 

Nauczyciele SP

 

 

 

 

W dniu 08.04.2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami obejrzeli moskiewską rewię na lodzie pt. „ Królowa Śniegu”, która odbyła się w Krynicy Zdroju. Było to widowisko dla dzieci wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową, oparte na motywach jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena. Przez ok. 60 min. Podziwialiśmy choreografię pełną popisów indywidualnych, baśniowe kostiumy, dekoracje i efekty pirotechniczne.
Po obejrzeniu spektaklu, udaliśmy się na spacer po zabytkowym Deptaku Krynickim. Zwiedziliśmy Pijalnię Główną, gdzie można spróbować wielu wód mineralnych oraz podziwiać tropikalne rośliny. Była to również okazja aby zjeść „małe co nieco” i chwilę odpocząć. Wychodząc z deptaku, zatrzymaliśmy się aby zakupić pamiątki.  Niestety deszczowa pogoda uniemożliwiła nam zaplanowany wyjazd na Górę Parkową. Krynicę opuściliśmy ok. godz. 13.00. W drodze powrotnej - w Bieczu - zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji Grodzka.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas.


      Organizatorzy wycieczki:
Kozioł Beata
Depczyńska-Bara Grażyna
Łącka Bernadeta
Żołna Joanna

 

 

 

 

REGULAMIN BIEGU ULICZNEGO
„I   Swoszowski bieg Papieski”

pod patronatem Wójta Gminy Szerzyny

 
I. CELE IMPREZY

 

II. ORGANIZATOR
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej

   Współorganizator
Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

III. TERMIN – MIEJSCE – TRASA

IV. PROGRAM ZAWODÓW

 

V. NAGRODY:

VI. Postanowienia końcowe:

VI. WARUNKI UCZESTNICTWA

VII.  Kontakt
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej  telefon:  14 6517530

Patronat  nad biegiem objął  Wójt Gminy  Szerzyny  Pan  Grzegorz  Gotfryd

 

 

                                                                                Organizatorzy.

 

Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na  udział osoby niepełnoletniej w biegu (do pobrania)

 

 

                                       

 

Konkurs Plastyczny  na najładniejszą figurkę  Ojca Świętego Jana Pawła II

 

     Regulamin Konkursu

1.Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej.
2. Konkurs adresowany jest zarówno do uczniów jak też rodziców i rodzeństwa ( dla całych rodzin)
3. Celem konkursu jest:

- kultywowanie postaci Ojca Świętego Jana Pawła II                                  
  -kształtowanie aktywnej i twórczej postawy dzieci wobec sztuki plastycznej
- rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień w dziedzinie plastyki - poszerzanie więzi rodzinnych.

4. Pracę należy wykonać w dowolnej formie i technice. Wysokość figurki   nie powinna przekraczać 50 cm.
5. Terminarz konkursu:

- figurki  należy składać u wychowawców klas do dnia 26. IV.2016r
- ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas wieczoru poświęconego pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II                                    
 Kryteria oceny: Oceny dostarczonych prac konkursowych dokona komisja konkursowa.  
Prace zostaną poddane ocenie według poniższych kryteriów :                                                                                      
  - Inwencja twórcza wykonującego                                                               
- Ogólny wyraz artystyczny                                                                                  
-  Pomysłowość i estetyka wykonania                                                          
  - Zgodność tematu pracy z regulaminem                                                         
 - Samodzielność wykonania                                                                       
6. Nagrody                                                                                                     
 - Dyplomy i nagrody rzeczowe za I,II,III miejsce przyznane zostaną dla danej rodziny.
    Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych jego uczestników na potrzeby konkursu ( ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. Dz.U. Nr 133, poz. 833 z późn. zm. )

 

 

 

 

KWIECIEŃ – MIESIĄCEM PAMIĘCI O JANIE PAWLE II

 

Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły od roku 1997.
Kiedy wybieraliśmy Go na naszego opiekuna, każdy z nas wiedział jak wielkim jest On człowiekiem i jak wiele dobra wniesie w życie naszej szkoły.
Dziś kiedy patronuje nam jako Święty dostrzegamy  jego obecność i pomoc każdego roku. Wiemy, że się nami opiekuje, dodaje sił do pracy i czuwa nad całością.
Dbamy o to, by uczniowie naszej szkoły znali Jego życie, twórczość i przesłania. Chcemy, by pomimo tego, iż nie ma Go z nami już od 11 lat wciąż był wśród nas jak żywy..., by nauczał, dawał wskazówki, uczył miłości, wzajemnego szacunku i jednoczył nas wszystkich jak prawdziwą rodzinę.
W tym roku szkolnym postanowiliśmy miesiąc kwiecień poświęcić Jego pamięci.
W związku z tym zaplanowaliśmy następujące działania:

1. W ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanie  przez Proboszcza Parafii Swoszowa, oraz przedstawicieli Samorządu Gminy, wszystkim uczniom fragmentów książki Joanny Krzyżanek „ JAN PAWEŁ II – czyli jak Karolek został Papieżem”;

(termin czytania może ulec zmianie, ze względu na obowiązki czytających)

2. Projekcja filmu „Apartament” dla wszystkich uczniów – 21  kwiecień.

3. Konkurs Plastyczny przy współpracy ze Swoszowskim Domem Kultury, na figurkę  JANA PAWŁA II dla rodziców, uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum – cały miesiąc.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w dniu uroczystości - 27 kwietnia.

4. Konkurs recytatorski utworów Karola Wojtyły i Jana Pawła II dla uczniów klas IV-VI – 19 IV.

5 .  Pierwszy Swoszowski Bieg Papieski  ( pod patronatem Wójta Gminy Szerzyny )w drugą rocznice kanonizacji– 27 .IV. 2016.

6.  Nabożeństwo wieczorne  ku czci Świętego Jana Pawła II – patrona naszej szkoły -termin do uzgodnienia.

 

Gminny Konkurs Wielkanocny

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Wielkanocnym Otrzymali następujące miejsca:
W kategorii ,, Pisanka  tradycyjna ”do 11 lat
II miejsce
 Karolina Zbylut
W kategorii dzieci od 12 lat oraz młodzież
I miejsce
Kinga Niemiec
W kategorii ,, Pisanka współczesna dzieci od 12 lat oraz młodzież
III miejsce
Natalia Kozak

Prace te zostały odesłane do Tarnowa i wzięły udział w konkursie powiatowym. Uczniowie otrzymali następujące miejsca:
W kategorii ,, Pisanka tradycyjna”
III miejsce
 Natalia Niemiec
W kategorii ,, Pisanka współczesna”
Wyróżnienie
 Karolina Zbylut

 

 

Kazimiera Piotrowska

 

 

 

 

Już Pływam

W roku szkolnym 2015/2016 troje uczniów z klasy IV (Natalia Słota, Szymon Bąk i Maciej Szarek) biorą udział w „Małopolskim Projekcie Nauki Pływania – Już Pływam” realizowanym przy współpracy finansowym województwa małopolskiego.
Zajęcia te odbywają się w soboty na pływalni w Gorlicach.

Wychowawca klasy IV Grażyna Depczyńska Bara

 

 

 

„Zamień odpady na nagrody”

 

                Nasza  szkoła włącza się w organizowany przez firmę  EKO-LIDER  konkurs  „Zamień odpady na nagrody”.
Udział w konkursie polega na zbieraniu makulatury  i plastikowych butelek typu PET .
Zbiórka trwać będzie do dnia 05 czerwca 2016 r.

              Uczniowie, którzy zgromadzą największą ilość surowców wtórnych otrzymają  nagrody.

 

 

„Mały bucik dla czarnego Brata”


               Afrykańskie dzieci często przez całe swoje dzieciństwo nie mają na nogach choćby najzwyklejszych bucików. Wyjątkiem są jedynie plastikowe klapki, które bardziej zamożne rodziny mogą kupić swoim dzieciom. Najmłodsi noszą je także kiedy są dziurawe i powiązane drutem.
            Zapraszamy wszystkich do włączenia się do  akcji zbierania butów w dobrym stanie  dla dzieci z Afryki.  
Buty trafią do dzieci  m.in. z Republiki Środkowoafrykańskiej, Czadu i Kamerunu.

 

 

Zagospodarowanie czasu wolnego – „Już pływam”


Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w realizowanym przez Województwo Małopolskie projekcie nauki pływania pn. „Już pływam”.
W projekcie mającym na celu mądre i aktywne zagospodarowania czasu wolnego uczniów po zakończeniu zajęć lekcyjnych, uczestniczą uczniowie klasy czwartej.


Zajęcia odbywają się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo na krytej pływalni „Fala” w Gorlicach.

Dyrektor szkoły Józef Dudek

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej


Gminny turniej piłki ręcznej
15 marca z Zespole Szkół w Czermnej odbył się gminny turniej piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i drużyna chłopców. Drużyna dziewcząt zdobyła II miejsce, a drużyna chłopców III miejsce.

 

Stanisław Tybor

 

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej


Eliminacje gminne
9 marca w Szerzynach odbyły się eliminacje gminne  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W turnieju brały udział  uczennice klasy VI za naszej szkoły.
Julia Bąk zdobyła II miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych. Natalia Gębarowska zdobyła IV miejsce.


Gratuluję sukcesu


Tybor Stanisław

 

 

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej


Gminny turniej mini piłki siatkowej
3 marca w Zespole Szkół w Czermnej odbył się Gminny turniej mini piłki siatkowej. W zawodach brały udział drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły.
Drużyna dziewcząt zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do półfinału powiatowego w Zalasowej. Drużyna chłopców zajęła III miejsce.


Gratuluję sukcesu.


Tybor Stanisław 

 

 

 

Dnia  23.O2. 2016r. w  ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przybyła do naszej szkoły pani Dorota Kosowska-jedna zmam naszych uczniów, która wzięła udział w konkursie „Bajeczka dla mojego synka i córeczki”.
Przeczytała dzieciom napisaną przez siebie bajkę „ O prawdziwych przyjaciołach ”. Głównymi bohaterami tego opowiadania była trójka jej dzieci : krasnal Krystuś , oraz dwa małe skrzaty Andusia i Elizusia. W roli głównej wystąpiła również ich mama  Dorota – jako sowa Dorcia, oraz tata Witold – jako puchacz Wit.
Bajeczka opowiadała o przyjaźni leśnych stworzeń, ich codziennym życiu, zmaganiach, małych i dużych radościach. Pięknym morałem była pomoc w potrzebie bliźniemu oraz radość z dzielenia się innymi tym co mamy.
Dziękujemy Pani Dorocie za trud i ogrom pracy włożony w napisanie bajki dla własnych dzieci oraz za przyjęcie zaproszenia i przeczytanie jej uczniom klas 0-III.

 

 

 

Babcie i Dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi osobami. Będąc dziećmi nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste.
Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako czas wyjątkowy.
Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i miłość jaką dają nam na co dzień.                             
W podziękowaniu za to wszystko,  dzieci klas 0-III przygotowały dla nich wspaniałą uroczystość.
Na początek i na rozruszanie grupa najmłodszych  sportowców powitała wszystkich zebranych wesołym tańcem i piosenką pt; „ Babcia z dziadkiem to są spoko”.
Po tym sportowym akcencie rozpoczęła się inscenizacja, która porwała naszych wspaniałych gości w „magiczna podróż po latach minionych, wspomnieniach niezapomnianych, czasami głęboko w sercach skrywanych...”
Wnuczęta przypomniały wszystkim czasy dzieciństwa, młodości, zabaw i hulanek podłogowych, oraz czasy pierwszej miłości i własnych wesel.
Było współcześnie i było ludowo, były tańce, piosenki  a także wiersze. Mówiąc krótko, każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Na koniec wnuczęta wręczyły swoim dziadkom uszyte z filcu etui na okulary.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli w nasze progi na tę uroczystość i liczymy na Waszą obecność w kolejnych latach.
Pragniemy jeszcze bardzo serdecznie podziękować Radzie Rodziców za przygotowanie zapustowego poczęstunku dla naszych gości, jak również Pani Małgorzacie Siwek-Słomskiej, ze Swoszowskiego Domu Kultury za naukę tańców i przyśpiewek ludowych i pomoc w organizacji.

                                                                                                                           Nauczyciele klas 0-III

 

 

Galeria Dzień Babci i Dziadka Swoszowa 2016

 

 

Zarządzenie Wójta Gminy Szerzyny w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do Publicznych Przedszkoli i Szkół Podstawowych.

 

Informacja Wójta Gminy Szerzyny w sprawie dyżuru Publicznego Przedszkola w Ołpinach w miesiącu lipcu 2016 r.

 

 

Czytamy Konkursowe Bajeczki

 


Podczas ferii zimowych w dniu 20.01.2016 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Karolinę Kruczek, mamę Gabrysi z klasy II.

Pani Karolina przeczytała nam napisaną przez siebie bajkę, której bohaterami były  jej dzieci Gabrysia, Łucja i Hubert. Była to jedna z bajek, które wygrały w konkursie zorganizowanym w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” pt. „Bajeczka dla mojego syneczka, córeczki”.

Po wysłuchaniu  treści bajki , dzieci wykonywały do niej prace plastyczne dowolnymi technikami z różnych materiałów.

Dziękujemy serdecznie Pani Kruczek za udział w konkursie oraz przyjęcie zaproszenia aby przeczytać uczniom bajkę  i mile spędzony czas.

 


Agnieszka Mitoraj

 

 

Gminny konkurs  „Anioły i Aniołki Bożonarodzeniowe”

 


Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa i Klub Kultury w Żurowej zatytułowanym
„Anioły i Aniołki Bożonarodzeniowe”. Prace miały formę przestrzenną i wykonane były dowolnymi technikami z różnych materiałów.

Podczas ferii zimowych w dniu 20.01.2016 w Szkole Podstawowej w Swoszowej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na etapie szkolnym.

Komisja uznała, że poziom prac jest bardzo wysoki i przyznano sześć pierwszych  i sześć drugich miejsc oraz trzy trzecie miejsca, a jedną pracę wyróżniono.

Oto lista nagrodzonych uczniów:


I MIEJSCE:
Bernal Agnieszka kl. VI
Kozak Natalia kl. VI
Bąk Julia kl. VI
Tenerowicz Katarzyna kl. VI
Bracha Magdalena kl. I
Wadas Michał kl. V

II MIEJSCE:
Poręba Karolina kl. IV
Orlof Żaneta kl. IV
Niemiec Kinga  kl. VI
Bernal Weronika kl. I
Przybyła Nikola kl. II
Przybył Fabian kl. II

III MIEJSCE:
Garncarz Amelia kl. II
Słota Natalia kl.  IV
Zbylut Karolina kl. VI

WYRÓŻNIENIE:
Gębarowska Natalia kl. VI
Wszystkie prace zostały dostarczone do Klubu Kultury w Żurowej, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na etapie gminnym.

Kazimiera Piotrowska

 

 

Rozgrywki sportowe w czasie ferii zimowych


W czasie ferii zimowych 21.01.2016 zorganizowane zostały rozgrywki sportowe dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.  Rozgrywano turniej piłki siatkowej, następnie uczniowie rozgrywali  mecze halowej piłki nożnej.
Do turnieju piłki siatkowej zgłosiło się cztery drużyny:

Drużyna I
Katarzyna Tenerowicz
Natalia Gębarowska
Natalia Kozak
Kinga Niemiec

Drużyna II
Dominika Strugała
Julia Bąk
Anna Stanula
Angelika Król

Drużyna III
Wiktor Paszyński
Michał Wadas
Sebastian Ryndak
Kacper Rutana

Drużyna IV
Jakub Stanula
Szymon Bąk
Dominik Bernal
Kinga Zbylut

Drużyny rozgrywały turniej systemem każdy z każdym. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna dziewcząt z klasy VI – drużyna I.  Rozgrywki odbywały się w bardzo sportowej atmosferze, uczniowie aktywnie spędzili wolny czas ferii zimowych.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zawodach.


Organizatorzy: Tybor Stanisław, Żołna Joanna, Łącka Bernadeta

 

 

 

PEŁEN PRZEBIERAŃCÓW BAL KARNAWAŁOWY 2016

 

W poniedziałkowe przedpołudnie pierwszego dnia ferii zimowych 18.01.2016r. odbył się -
tak długo wyczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Swoszowej - bal karnawałowy.

Tego dnia pięknie przystrojona sala gimnastyczna zmieniła się w bajkową krainę pełną wróżek, księżniczek, piratów, biedronek, pszczółek, indianek, batmanów, kowbojów i innych barwnych postaci. Przy dźwiękach skocznej muzyki bawili się uczniowie całej szkoły zarówno ci najmłodsi (kl.0 , I-III) jak i najstarsi (IV-VI). Na bal przyszły również dzieci spoza szkoły.

Rozrywkę uczestnikom balu zapewnili znani Wodzireje M. i T. Wójtowicz, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, widać było zadowolenie na ich twarzach. Chętnie brały udział w zabawach i konkursach prowadzonych przez panią Monikę i pana Tomasza. Atrakcją były dmuchane baloniki,  bańki mydlane, chusta animacyjna, całe kosze małych, kolorowych piłeczek oraz zasłona dymna. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkich przerw  dzieci klasami udały się na poczęstunek przygotowany przez przewodniczącą Rady Rodziców panią Marysię Szarek, której bardzo wszyscy dziękujemy.
Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić.
Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.

 

 

Organizatorzy: Beata Kozioł, Elżbieta Dyląg, Kazimiera Piotrowska, Grażyna Depczyńska Bara, Joanna Żołna, Bernadeta Łącka, Agnieszka Mitoraj.

 

 

14 stycznia 2016r.Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach zorganizowało
VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Celem tego konkursu było:
- kultywowanie i pielęgnowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek
- upowszechnienie polskich kolęd i pastorałek
- odkrywanie i promowanie młodych talentów wokalnych z terenu gminy
- rozbudzanie chęci wspólnego śpiewania .

W tym konkursie udział wzięli jak co roku  również uczniowie naszej szkoły.
Powołana przez organizatora komisja dokonała oceny śpiewu i wyłoniła miejsca.

W kategorii kl. IV – VI soliści - uczniowie naszej szkoły zajęli:
II miejsce - JULIA BĄK kl. VI
II miejsce-  NATALIA SŁOTA kl. IV
III miejsce-  KAROLINA PORĘBA kl. IV
III miejsce-  AGNIESZKA BERNAL kl. VI
Wyróżnienie- MACIEJ SZAREK kl. IV

W kategorii kl. IV – VI zespoły - uczniowie naszej szkoły zajęli:
II miejsce – NATALIA KOZAK i DOMINIKA STRUGAŁA kl. VI.
Uczniowie zostali nagrodzeni i wystąpili ponownie 17 stycznia 2016r. na Koncercie Finałowym w Domu Kultury w Ołpinach.
Wszystkim wyróżnionym  gratulujemy.

Kazimiera Piotrowska


W Gminnym Konkursie „Anioły i Aniołki Bożonarodzeniowe” – uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
W kategorii klas IV – VI S.P.
Nagroda specjalna – Michał Wadas klasa V
II miejsce Karolina Zbylut klasa VI

Wyróżnienia: Agnieszka Bernal klasa VI
Natalia Kozak klasa VI
W kategorii klas I – III S.P.
III miejsce Aniela Garncarz klasa II

Kazimiera Piotrowska

 

 

 

 

                                  „Tobie Mały Panie…”
                               „Wieczór kolęd i pastorałek 2015”

             Nastał ten jeden, jedyny, wyjątkowy, długo wyczekiwany dzień niosący pokój, nadzieję i pojednanie – dzień narodzenia Dzieciątka Jezus.
Jak co roku, cała społeczność naszej szkoły na czele z Panem Dyrektorem, Księdzem Proboszczem, Rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi zebrała się na uroczystym spotkaniu wigilijnym. W tym roku odbyło się ono 22 grudnia i poprzedzone zostało „Wieczorem kolęd i pastorałek” – montażem słowno- muzycznym zaprezentowanym przez uczniów naszej szkoły, który odbył się o godzinie 16.00 w kościele parafialnym. W tej wyjątkowej chwili wspólnie przypomnieliśmy sobie głęboką symbolikę polskiej tradycji  bożonarodzeniowej, posłuchaliśmy poezji oraz wysłuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek. W przedstawieniu wzięli udział  wszyscy uczniowie kl. 0-VI. Najmłodsi zaprezentowali piosenkę pt. „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, zaś uczniowie kl. IV-VI zaśpiewali najpopularniejsze a zarazem najstarsze polskie kolędy : „Anioł Pasterzom mówił”,  „Przybieżeli do Betlejem”. Uczestnicy tego wyjątkowego kolędowania wysłuchali również solowego występu uczennicy kl. IV – Karoliny Poręby. Nie zabrakło tez przepięknych pastorałek takich jak: „Złote Jeruzalem” w wykonaniu Julii Bąk, „Zaproś wędrowca” zaśpiewanej przez  Agnieszkę Bernal. Kolęda „Cicha noc” wybrzmiała w 4 językach: niemieckim, angielskim, suahili i polskim.  Zaprezentowana została również angielsko-hiszpańska piosenka „Feliz Navidad”. Utwory te nadały międzynarodowy charakter naszemu spotkaniu oraz podkreśliły ponadczasowy i ponadkulturowy wymiar cudu, który zdarzył się ponad 2000 lat temu w skromnej stajence w Betlejem. Spotkanie zakończył występ rodziców oraz nauczycieli, którzy również zaśpiewali Małemu. O godzinie 17.00 udaliśmy się do budynku naszej szkoły, gdzie odbyła się druga część  spotkania- opłatek. Łamiąc się nim, tradycyjnie życzyliśmy sobie wzajemnie zdrowia i pomyślności. Następnie zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez Rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wyjątkowy wieczór.

Joanna Żołna

 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


- Szczęśliwi pomimo wielu przeszkód!

14. 12. 2015 roku w Szkole Podstawowej w Swoszowej mięliśmy wielki zaszczyt gościć pana Piotra Żołądek i pana Łukasza Kamińskiego. Nasi goście przyjęli zaproszenie w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Chcieliśmy, aby nasi uczniowie zobaczyli, że osoby, które nie widzą również czytają książki posługując się tzw. alfabetem Braillea.

Pan Piotr jest osobą niewidomą. Na wstępie opowiedział nam o sobie wiele ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, że wzrok stracił w wieku 7 lat, uczy się w Krakowie i zamierza pójść na studia. Ważnym faktem jest to, że obecnie jest na IV roku szkoły muzycznej, gra na organach i chce zostać organistą. Słuchając go, wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem. Jest osobą bardzo spokojną, szczęśliwą, kocha życie i cieszy się każdą chwilą, choć każdego dnia walczy z różnymi przeciwnościami losu.

Pan Łukasz jest osobą niedowidzącą. Zajmuje się oprawą dźwięku i jest dj’em. Pomaga osobom niewidomym i ociemniałym.

Po krótkiej rozmowie Pan Piotr przeczytał nam bajkę Hansa Christiana Andersena pt. „Dzikie łabędzie”. Byliśmy pod wrażeniem jego czytania, ponieważ słuchając wcześniej o tym jak wygląda posługiwanie się alfabetem Braila, zrozumieliśmy, że nie jest to takie proste. Dzieci miały możliwość obejrzenia książeczki napisanej Brailem i zadawania naszym gościom pytań, na które chętnie odpowiadali i rozwiali wiele mitów na temat funkcjonowania nie tylko osób niewidomych, ale wszystkich niepełnosprawnych.

Na koniec Pan Dyrektor wręczył obu Panom podziękowania i świąteczne stroiki oraz złożył  życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni, że panowie zaszczycili nas swoją obecnością, bo dzięki nim zrozumieliśmy jak wiele mamy…, że nie warto narzekać na swój codzienny los ponieważ  są inni, którzy co dzień muszą się zmagać z życiem, a pomimo to potrafią się nim cieszyć i doceniać to co mają. 

Życzymy naszym gościom jak najwięcej takich spotkań, gdyż nie zdając sobie może 
z tego sprawy-przykładem swojego życia, inspirują osoby pełnosprawne do działania i rozwijania się.Agnieszka Mitoraj

 

 

Na przełomie listopada i grudnia ZWIĄZEK GMIN DORZECZA WISŁOKI realizując projekt z zakresu edukacji ekologicznej pn. ,,Rzeka Wisłoka i jej dopływy” przeprowadził konkurs fotograficzny.
Celem konkursu było :
-zapoznanie z rzeką Wisłoką i jej dopływami poprzez zaprezentowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego obszaru,
- promocję ciekawych miejsc przyrodniczych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki,
- rozszerzenie wiedzy na temat fauny i flory tych terenów,
- kształtowanie postaw proekologicznych ,
- rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody,
- pobudzenie i rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.
W konkursie wzięło 73 szkoły ,z których wpłynęło 106 prac. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Katarzyna Tenerowicz, której praca fotograficzna została wyróżniona.


Gratulujemy .


Kazimiera Piotrowska

 

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach ogłosiło II Gminny Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową z Herbem Gminy Szerzyny. Z naszej szkoły  w tym konkursie wzięło udział kilku uczniów, którzy wykonali prace różnymi technikami.
15 grudnia 2015r. nagrody wręczył wójt Gminy Szerzyny pan Grzegorz Gotfryd.
Nagrodę specjalną wójta Gminy Szerzyny otrzymała – Julia Bąk kl. VI
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Kozak kl. VI oraz Szymon Bąk kl. IV
Gratulujemy


Kazimiera Piotrowska

 

 

 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - Spotkanie z panią MarysiąW Listopadzie w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Przewodniczącą Rady Rodziców panią Marię Szarek. Pani Marysia przeczytała nam książeczkę pt. „Mysia” Jerzego Weinera. Była to opowieść o życzliwości
i pomocy jaką często otrzymujemy od innych.
Dziękujemy serdecznie pani Szarek za przyjęcie zaproszenia  i mile spędzony czas osłodzony cukierkami.

Agnieszka Mitoraj

 

 

Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II razem z Klubem Kultury w Swoszowej oraz społecznością Swoszowej wzięła udział w Szlachetnej Paczce, która jest projektem pomocy bezpośredniej wybranej rodzinie. 
Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców i wolontariuszy, za okazane serce i zaangażowanie.

Stanisław Tybor

 

ANDRZEJKI 2015

25 listopada około południa w szkolnej sali gimnastycznej rozległa się dyskotekowa muzyka. To dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III rozpoczęły zabawę Andrzejkową. Co prawda do tradycyjnego Balu Andrzejkowego zostało jeszcze kilka dni, jednak nikomu to nie przeszkadzało…były tańce,zabawy np. w jak najszybszym zjedzeniu chrupek z zamkniętymi oczami i wróżby andrzejkowe, dzięki którym dzieci dowiedziały się co ich spotka w przyszłości, kim zostaną jak dorosną i co oznacza wylosowany przez nich kolor.Każdy był zadowolony i bardzo dobrze się bawił.
W przerwie miedzy tańcem udaliśmy się na poczęstunek były drożdżówki, soczki i owoce, ufundowane przez Radę Rodziców za co serdecznie im dziękujemy.

Agnieszka Mitoraj

Przyroda pasma Brzanki i Liwocza – wystawa fotograficzna

11 listopada uczniowie naszej szkoły oglądali wystawę fotograficzną pana Jakuba Rutany przedstawiającą pasmo krajobrazowe Brzanki i Liwocza.
Wystawa zorganizowana była w Klubie Kultury w Swoszowej. Dzieci mogły zapoznać się z pięknymi widokami jakie można zaobserwować z Liwocza, wspaniałe zdjęcia zwierząt tutaj żyjących, oraz roślin.

Dzieci i nauczyciele dziękują organizatorom za umożliwienie zwiedzenia wystawy.

Tybor Stanisław

 

 

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja

       6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu, 
Ze nikt prezentów nie daje jemu.

 

 ŚWIĘTY MIKOŁAJ jest znany na całym świecie. Przez wiele wieków postać jego pojawiała się w każdym kraju i  przybierała przeróżną postać. Obecnie najbardziej znany jest jako postać pyzatego dziadka o  czerwonych policzkach i długiej białej brodzie  podróżującego saniami w zaprzęgu reniferów.
Szkoda, że zapomina się kim naprawdę był Święty Mikołaj.
Dzieci naszej szkoły już od najmłodszych klas wiedzą, że prawdziwy Święty był szlachetnym Biskupem.
Urodził się w mieście Patara (Turcja) ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi, np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Zmarł 6 grudnia około 350 roku, a w 1087 roku jego relikwie zostały przewiezione do Bari we Włoszech. Kult tego świętego bardzo szybko rozprzestrzenił się w całym Kościele. Do dziś dnia z kości św. Mikołaja wydobywa się pachnący płyn, który uważany jest za relikwie. Kult św. Mikołaja cieszy się bardzo dużym powodzeniem w Kościele Prawosławnym.
Zwyczaj odwiedzania dzieci przez św. Mikołaja rozpoczął się w XII wieku. 
Święty Mikołaj odwiedzał przyklasztorne szkoły, dowiadywał się, czy uczniowie byli grzeczni, posłuszni, pracowici, czy odrabiali zadania i odmawiali modlitwy. Wkrótce zwyczaj ten przeniesiono do domów.
I tak oto tradycja obdarowywania się prezentami przetrwała do dziś.
   
Dziś 4 grudnia, wszystkie dzieci w naszej szkole  z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa –Św. Mikołaja. O godzinie 8.00 zjawił się na sali gimnastycznej i obdarował prezentami wszystkie dzieci. Na pożegnanie prosił, aby zawsze były grzeczne i nigdy nie zapominały kim był prawdziwy Święty Mikołaj. Prosił także, by dzieci nie tylko przyjmowały prezenty ale sprawiały innym radość drobnymi upominkami...bo więcej radości jest w dawaniu aniżeli w braniu!
Serdecznie zapraszamy św. Mikołaja do naszej szkoły za rok!

 

Beata Kozioł

 

 

 

 

11 Listopada

Akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VI i IV przygotowali akademię, ukazującą trudną drogę Polaków do niezależnego bytu. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia  z dziejów naszego narodu – od czasów rozbiorów do momentu odrodzenia się państwa polskiego w 1918 roku.
Montaż słowno – muzyczny zawierał wiersze i pieśni patriotyczne, a także elementy pantomimy.


    Celebrując Święto Niepodległości i wspominając heroizm naszych przodków pamiętajmy, że również w dzisiejszych czasach mamy wobec Ojczyzny  patriotyczne obowiązki.

 

A. Bracik

UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W PROJEKCIE „KARTKĄ I WĘGLEM”


W październiku 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w  Swoszowej (kl. IV – VI) wzięli udział projekcie „ Kartką i węglem. Odkrywanie dziedzictwa kulturowego gminy Szerzyny” Uczestniczyli w warsztatach pt. ,,Żydzi polscy i ich kultura". Warsztaty przeprowadziły: Agnieszka Zajączkowska i Katarzyna du Vall.  Dzięki nim młodzież pogłębiła swoją wiedzę z zakresu zagadnień związanych z żydowską mniejszością narodową zamieszkującą niegdyś  gminę Szerzyny.
Drugim etapem realizacji projektu był wyjazd na cmentarz żydowski  do Ołpin. Tam odbyły się zajęcia pod kierunkiem pana Tomasza Malca z Fundacji Antyschematy 2, podczas których uczniowie poznali historię cmentarza żydowskiego w tej miejscowości oraz odwzorowywali ornamętykę  namacewną (poznając symboliką rysunków widniejących na kamiennych macewach.
Uczestnictwo w projekcie poszerzyło wiedzę uczniów o regionie, było też doskonałą okazją do dyskusji na temat minionych relacji polsko – żydowskich.  Przypomniano przykłady osób, które bezinteresownie z narażeniem życia ratowały  Żydów podczas okupacji.

Agnieszka Bracik

https://www.facebook.com/Kartk%C4%85-i-w%C4%99glem-Odkrywanie-dziedzictwa-kulturowego-gminy-Szerzyny-1605991099621593/

 

 

 

 Dzień Pluszowego Misia w Naszej Szkole23 Października obchodziliśmy Światowy  Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość
ta zorganizowana została w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Pluszowy Miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata.

My również chcieliśmy świętować z naszymi Misiami dlatego wszyscy uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego  przybyli do szkoły ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Maskotki były różne od malutkich po całkiem duże.
Obchody święta rozpoczęły się z samego rana. Dzieci wraz z wychowawczyniami zgromadzone w oddziale przedszkolnym wysłuchały krótkiej historii o powstaniu pluszowego Misia. Następnie p. Agnieszka przeczytała  bajkę z morałem o Misiu Łasuchu, która miała uświadomić dzieciom jak ważne jest aby dzielić się i innym pomagać bo razem łatwiej zmagać się z różnymi trudnościami.

Wszyscy wiedzą, że przysmakiem Misiów jest miód, dlatego też po wysłuchaniu bajki zaprosiłyśmy wszystkich uczniów na małe „co nieco” tzn. na pyszne biszkopty z miodem. Ciasteczkami poczęstowaliśmy Pana Dyrektora oraz resztę nauczycieli. Poczęstunek smakował wszystkim.  Dzieci zostały poproszone o narysowanie dowolną technika plastyczną postaci Misia z wysłuchanej bajki. Prace te ozdobią gazetkę na naszym szkolnym korytarzu.

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy, bo trudno wyobrazić sobie świąt bez ulubionej przytulanki. W dobie bajek, w których często zwycięża zło, wśród kreskówek
z drastycznymi scenami właśnie Miś jawi nam się jako najlepszy przyjaciel małego człowieka. Rozbudza i kształtuje w nim wartości moralne. Dodaje otuchy, pociesza i łagodzi lęki przed samotnością.

Niech zawsze każdemu towarzyszy hasło dzisiejszego dnia:
„Czy to wczoraj , czy to dziś dzieciom jest potrzebny Miś”.

Agnieszka Mitoraj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne
ograniczenie mu telewizji.
Jim Trelease, autor "Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” również w naszej szkole

Do ogólnopolskiej kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM nasza szkoła przyłączyła się w obecnym roku szkolnym tj. 2015/2016.
Prowadzą ją liderki kampanii: Beata Kozioł oraz Agnieszka Mitoraj
z zaangażowaniem innych nauczycieli i rodziców.
Kampania pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom” jest prowadzona od czerwca 2001 roku przez Polską Izbę Książki i Fundację ABC XXI. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom zachęca rodziców, opiekunów, nauczycieli i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim pociechom. Idea głośnego czytania głoszona przez Fundację zyskała na przestrzeni szerokie grono zwolenników – rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, a także władz samorządowych czy znanych osobistości i przekształciła się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie”.
Nie wahałyśmy się i postanowiłyśmy również skorzystać z tej szansy i włączyć do jej realizacji zarówno dzieci przedszkolne jak i uczniów klas młodszych (I-III).
Zdajemy sobie sprawę, że korzyści, które płyną z głośnego czytania dzieciom
w każdym wieku są nieocenione: czytanie uczy myślenia, daje wiedzę, pobudza wyobraźnię. Czytanie rozwija wrażliwość moralną, pomaga zrozumieć siebie, innych ludzi i świat oraz zbliża dorosłych i dzieci.
Celem wszystkich spotkań będzie tworzenie wokół dzieci, ale i z ich udziałem sympatycznej atmosfery kontaktu z książką, wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania ze słowem drukowanym, pogłębianie więzi między dzieckiem i dorosłymi, którzy dają przykład, w jaki sposób można wartościowo spędzać wolny czas.
Wspieranie dziecka w rozwoju, kształtowanie jego zainteresowań i wyrabianie pożądanych nawyków czytelniczych musi odbywać się systematycznie oraz w jak najbardziej atrakcyjnych formach.

My – nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze powinniśmy nasze działania prowadzić w dwóch kierunkach. Po pierwsze czytać głośno dzieciom (pamiętając, że nie chodzi o czytanie podręcznika) od najmłodszych lat i jak najdłużej, tak długo jak wspólna lektura będzie im sprawiała przyjemność. Po drugie przekonać dorosłych (rodziców, dziadków, koleżanki w pracy- nauczycieli fizyki, matematyki….) do głośnego czytania dzieciom.
Wychowujmy pokolenie, które w przyszłości będzie czytać swoim dzieciom!
Właśnie głośne czytanie dziecku, chociaż przez 20 minut dziennie, to sposób na wyrobienie na całe życie nawyku czytania.
Wspaniała jest świadomość, że możemy zrobić coś wspólnie, w tym samym czasie z tysiącami ludzi, nie tylko nauczycielami, ale wszystkimi, którzy chcą zaangażować się w działalność kampanii. I nie powinniśmy mieć kompleksów, z tego powodu, że np. w Krakowie, czy innym dużym mieście dzieciom czytają osoby znane z ekranu telewizora: aktorzy, pisarze, politycy, sportowcy. Pamiętajmy, że przeżyciem dla dzieci będzie spotkanie z policjantem, pielęgniarką, księdzem, dyrektorem czy inną dorosłą osobą ( inną niż jego pani czy pan), którzy poczytają mu głośno jakąś naprawdę ciekawą książkę.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jest na to sposób – czytajmy dzieciom.

 

Opracowała: Agnieszka Mitoraj

 

 

 

 

,,My Jana Pawła uczniowie
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać
pomagać ludziom i wciąż pamiętać.

Twoje myśli, które drogi wskazują,
Twoje słowa,  które uczą mądrości,
Twoje czyny przepełnione miłością,
by na zawsze czyste serce już mieć...”

 

  Słowa te są zachętą i potwierdzeniem dla wszystkich tych, którzy poprzez swoje działania starają się pokazać, iż są wartościowymi ludźmi.
Od chwili nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II kultywowana jest pamięć o NASZYM PATRONIE.
Dnia 16 października 2015 roku społeczność szkolna oraz mieszkańcy wsi Swoszowa wzięli udział w obchodach Święta Patrona Naszej Szkoły. Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski, której przewodniczył k. Kazimierz Pszeniczny.
Obchody rozpoczął uroczysty różaniec odmawiany i śpiewany wspólnie przez dzieci, ministrantów i nauczycieli.
Następnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów. Przypomniała ona kolejne etapy życia Ojca świętego Jana Pawła II od czasów kapłaństwa do chwili, gdy został Papieżem. W głównych rolach wystąpili uczniowie klasy IV: Szymon Bąk – jako ksiądz przewodnik młodego Karola Wojtyły oraz Maciej Szarek – jako postać papieża.
Całą uroczystość uświetnił występ wokalno – muzyczny. Na koniec odmówiono modlitwę do Świętego Jana Pawła II.
Społeczność uczniowska naszej szkoły aktywnie włączyła się w uczczenie Osoby Ojca  Świętego.

 

         Grażyna Depczyńska – Bara
Kazimiera  Piotrowska

 

 

Galeria Święto Patrona Szkoły

 

 

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,  
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,   
  przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.”                                                                               

                                                                                  Jan Paweł II

Jesteśmy już uczniami!
Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. Zgodnie z tradycją 14 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania. To niezwykle ważny dzień dla dzieci, ich wychowawców i rodziców. Przygotowania do tej uroczystości trwały kilka tygodni. Dzieci swoim zachowaniem i zaprezentowanym programem artystycznym udowodniły, że są gotowe do przyjęcia w poczet uczniów. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci na sztandar szkoły przyrzeczenia, że będą dobrze się uczyć, dbać o honor szkoły, kochać Ojczyznę i pielęgnować ideały głoszone przez naszego Patrona Jana Pawła II. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia, symbolicznym, pamiątkowym, bo liczącym 40 lat ołówkiem. Następnie pierwszoklasiści otrzymali Dyplomy Pasowania na Ucznia, drobne upominki i słodki poczęstunek. Część artystyczną prowadzili uczniowie z klasy czwartej.          

                    Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.


Elżbieta Dyląg

 

 

 

 

 

 

SŁOWO MIŁOŚĆ ZA TROSKI,
SŁOWO WDZIĘCZNOŚĆ ZA TRUD

      14 października każdego roku nauczyciele i pracownicy naszej szkoły obchodzą swoje święto. Dzień  Edukacji Narodowej potocznie nazywany jest Dniem Nauczyciela. Ten dzień rozpoczęto w kościele modlitwą różańcową a następnie uczczono go uroczystą akademią. Uczniowie klasy VI przygotowali krótki program artystyczny, na zakończenie którego złożyli podziękowania i życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Jako wyraz wdzięczności za trud wychowania każdy nauczyciel otrzymał również symboliczny kwiatek.


Bernadeta Łącka

 

 

 

Zakończenie projektu "Młodzi i odpowiedzialni"

              W ramach realizacji przez Gminę Szerzyny  projektu „Młodzi i odpowiedzialni”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Szerzyny” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Swoszowej również włączyli się w akcję zbierania plastikowych butelek po napojach /butelek PET/.   W trakcie akcji  w naszej szkole zebrano 7 820 szt. plastikowych butelek co przy małej liczbie uczniów w jest dużym osiągnięciem.
Najwięcej butelek zebrali :

    Pozostali uczniowie również zebrali po kilkaset  lub kilkadziesiąt sztuk butelek.
Na uroczystym podsumowaniu akcji  uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez WFOŚiGW w Krakowie  a najaktywniejsi otrzymali sadzonki lipy.

Dyrektor szkoły Józef Dudek

 

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE 2015

            18 września odbyło się rozpoczęcie Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na stadionie Szkoły Podstawowej w Żurowej odbyły się biegi przełajowe, na których obecny był Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd. W trakcie rozpoczęcia, życzył wszystkim uczniom dużo sukcesów i rozwijania swoich zainteresowań i zdolności.

            Naszą szkołę w biegach przełajowych reprezentowały dziewczynki i chłopcy z klas IV - VI w składzie: Julia Bąk, Dominika Strugała, Kinga Niemiec, Kacper Rutana, Sebastian Ryndak, Szymon Bąk, Marlena Król, Natalia Słota.

              Sebastian Ryndak zdobył srebrny medal , Julia Bąk zdobyła Brązowy medal.

                                                                                                      Gratuluję  sukcesu  Tybor Stanisław

 

 

 

„Młodzi i odpowiedzialni”

 

               Gmina Szerzyny realizuje projekt „Młodzi i odpowiedzialni”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Szerzyny”.  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Swoszowej również włączyła się w ten projekt. Zachęcamy wszystkich  do zbierania butelek PET (plastikowe po napojach).  Akcja zbierania butelek trwać będzie do końca września b.r.

          Wszyscy uczniowie uczestniczący w akcji mogą liczyć na nagrody. Dla szczególnie zaangażowanych specjalne wyróżnienie.

            Nagrody zostaną zakupione ze środków WFOŚiGW w Krakowie.

 

                                                                                                                 dyr szkoły Józef Dudek

 

Turniej Orlika 2015 o puchar Premiera RP

 

     10 września odbył się Turniej Orlika na obiektach ORLIK przy Zespole Szkół w Szerzynach w którym brała udział drużyna chłopców z naszej szkoły.

       Nasza drużyna w składzie:  Kacper Rutana, Sebastian Ryndak, Michał Wadas, Karol Garncarz, Jakub Stanula, Szymon Bąk, Dominik Bernal, Maciej Szarek
                                                     zajęła III miejsce.             

                                                                                                                       Gratuluje sukcesu

 

                                                                                                                                                                                                Tybor Stanisław

 

 

 

 

                                                                             Narodowe czytanie "LALKI"

 

W dniu 4 września 2015 r. w przeddzień ogólnopolskiej akcji pod nazwą Narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa , odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 4 -6 z nauczycielami. Dzieci miały okazję posłuchać dwóch pierwszych rozdziałów tej powieści czytanych przez pana dyrektora oraz nauczycieli.

 Akcja ta została zapoczątkowana przez byłą parę prezydencką państwa Komorowskich i jest kontynuowana również w tym roku. Ma ona na celu promowanie czytelnictwa, które rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, właściwego postrzegania świata, wyrażania własnego zdania na dany temat.

 Autorem powieści „Lalka” jest Bolesław Prus. Naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki. Był najznakomitszym polskim felietonistą i pisarzem. Cieszył się opinią człowieka niezwykle skromnego. „Lalkę” możemy traktować jako swoistego rodzaju przewodnik po ówczesnej Warszawie.

 

                                                               Grażyna Depczyńska Bara

 

 

 

       Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

1 września w naszej szkole odbyła się jak co roku uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015 – 2016. O godzinie ósmej rozpoczęła się Msza Św. w kościele parafialnym na której ksiądz proboszcz powitał wszystkie dzieci po wakacjach, rodziców i nauczycieli z Dyrektorem Szkoły. W czasie homilii życzył wszystkim pomnożenia talentów w nadchodzącym roku szkolnym. Następnie uczniowie ze sztandarem szkoły, rodzicami i nauczycielami pomaszerowali do szkoły. Na uroczystym apelu uczniowie odśpiewali hymn państwowy. Następnie zabrał głos Dyrektor Szkoły witając wszystkich bardzo serdecznie: dzieci szczególnie te które pierwszy raz przyszły do naszej szkoły, rodziców i nauczycieli. Szczególne powitanie skierował do nauczycieli, którzy pierwszy raz zaczynają prace w naszej szkole. Następnie poinformował wszystkich o zmianach jakie są wprowadzane w nowym prawie oświatowym. Po tych informacjach uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

    Tybor Stanisław

 

                                                                                                    

                                

 

                  

STRONA GŁÓWNA

STATUT SZKOŁY

Uchwała w sprawie zmian w Statucie Szkoły

Program profilktyczno-wychowawczy

Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Prawo Oświatowe

Program wychowawczy 2016

Program profilaktyki 2016


Materiały archiwalne

Aktualności 2004 - 2011

Aktualności 2011 - 2012

Aktualności 2012 - 2015

Oddział Przedszkolny

Panorama Swoszowej

 

 

top